Strona głównaZdrowieSport powstrzymuje starzenie się - nowe dowody

Sport powstrzymuje starzenie się - nowe dowody

Od kilku lat zewsząd słychać, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla dobrego funkcjonowania w młodszym i starszym wieku. Oto kolejne na to dowody.
Sport powstrzymuje starzenie się - nowe dowody [© brainsil - Fotolia.com] Jak wynika z badań Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego w Belgii, regularne uprawianie sportu opóźnia komórek.

Warto odkurzyć swoje adidasy już dziś, pomimo początku jesieni, i bezzwłocznie zacząć się ruszać. To pozwoli nie tylko zadbać o lepsze samopoczucie i kondycję, ale także spowolni proces starzenia się. Uczeni sądzą, że treningi pomagają uchronić DNA przed uszkodzeniami.

W ramach testów dziesiecioro młodych osób w dobrym zdrowiu przez 45 minut trenowało na rowerze stacjonarnym. Przed i w około dwie godziny po treningu od uczestników pobrano próbki krwi i tkanki mięśniowej.

Okazało się, że wywołała zwiększone poziomy enzymu o nazwie kinaza białkowa aktywowana przez AMP (AMPK) - jej wzmożone działanie w wyniku wysiłku hamuje procesy zużywajace energię i zapobiega uszkodzeniu komórek. Dezaktywacja AMPK wiąże się z , oraz innymi chorobami metabolicznymi. Co więcej, wiadomo, że enzym zmienia swoją aktywność w związku z obecnością stanów zapalnych. Autorzy uważają, że może opóźnić starzenie się komórek, ponieważ powstrzymuje skracanie się telomerów, struktur znajdujących się na końcu chromosomów, które chronią przed uszkodzeniami DNA przy podziale komórek. Im krótsze telomery, tym szybszy proces starzenia się.

W efekcie, uczeni uważają, że regularnie uprawiany sport pozwala stale hamować mechanizmy towarzyszące procesom starzenia się, dlatego powinien być „przepisywany" pacjentom przez lekarzy.

Poza wspomnianymi korzyściami dla zdrowia, AMPK może również hamować działanie enzymów charakterystycznych dla wielu typów .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Science Advances.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć