Strona głównaZdrowieSoja pomocna w zmniejszeniu cholesterolu

Soja pomocna w zmniejszeniu cholesterolu

Znadujące się w soi białko może zmniejszyć poziom tzw. „złego cholesterolu" we krwi.
Soja pomocna w zmniejszeniu cholesterolu [Fot. sommai - Fotolia.com]
Badacze z Uniwersytetu w Toronto ustalili, że zawarte w soi białko ma zdolność obniżania poziomu LDL o 3-4 proc.

Uczeni przeanalizowali wyniki 46 badań, w których sprawdzano wpływ białka zawartego w soi na cholesterol LDL, czyli „tzw. zły cholesterol", który osadza się na ściankach naczyń krwionośnych powodując ich zwężanie, a także zatykanie. Soja, jeśli jest regularnie dostarczana w diecie, może zmniejszyć jego ilość o kilka procent, co nie jest wielką, ale znaczącą zmianą.

Niektóre produkty roślinne (orzechy i białko sojowe) oraz składniki (błonnik i sterole roślinne) zostały uznane przez FDA (Agencję Żywności i Leków, ang. Food and Drug Administration) za sprzyjające zdrowiu serca ze względu na zdolność obniżania poziomu cholesterolu. Dieta zaś jest jednym z głównych czynników decydujących o stanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

pochodzi z Chin i uprawia się ją od ponad 13 tysięcy lat. Jej nasiona soi zostały wprowadzone do innych regionów Azji wieki później i dopiero na początku XX wieku zaczęto ją powszechnie stosować w diecie ludzi mieszkających na Zachodzie. Obecnie to najczęściej uprawiana na całym świecie.

Dotyczasowe badania wykazały, że soja może pomóc przy nadciśnieniu, , , astmie, zaparciach, biegunce, problemach z wątrobą, zespole jelita drażliwego, , fibromialgii, powiększonej prostacie, etc. Może też osłabić ból i sztywność stawów u osób z i spowalnianić rozwój choroby nerek. Soja jest również uznawana za pomocną w zapobiegniu różnym rodzajom .

O badaniach napisano w Journal of Nutrition:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy