Strona głównaZdrowieSkuteczniejsza rehabilitacja jest możliwa dzięki... przyjaźni

Skuteczniejsza rehabilitacja jest możliwa dzięki... przyjaźni

Przyjaźń jest właściwie autoteliczna, tzn. stanowi cel sam w sobie, ale jednocześnie „przydaje się" do różnych rzeczy, m. in. jest „lekarstwem" na wiele chorób.
Skuteczniejsza rehabilitacja jest możliwa dzięki... przyjaźni [© Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com] Osoby mogące liczyć na grono sprawdzonych lepiej się mają fizycznie i psychicznie. Teraz ustalono, że dzięki bliskim życzliwym ludziom przebiega u chorych szybciej i efektywniej.

Już wielokrotnie wykazywano, że wsparcie społeczne ma istotne znaczenie dla walki z chorobami i szybkości rekonwalescencji. Po raz kolejny dowiedziono, że pomoc rodziny i znajomych jest trudna do przecenienia - ustalono, że pozwala ona szybciej powrócić do zdrowia po urazach, zabiegach czy udarze.

Badacze z University of Texas Medical Branch di Galveston prawie 120 tysięcy pacjentów. Na podstawie informacji uzyskanych od uczestników podczas rekonwalescencji ustalono, że ci, którzy mogli liczyć na nikłe wsparcie społeczne, znacznie dłużej przebywali w szpitalu niż oczekiwano i niż ci, których rodzina i przyjaciele otaczali troską.

Prawdopodobieństwo krótszej hospitalizacji było szczególnie znaczące w przypadku zabiegu , przy leczeniu , a także w przypadku doświadczenia . Rehabilitacja w zwiazku z tymi dolegliwościami okazała się znacznie dłuższa u czy opuszczonych pacjentów.

Jeśli ktoś nie otrzymuje wsparcia społecznego ze strony rodziny i przyjaciół, potrzebuje więcej czasu na powrót do domu. Zainteresowanie ze strony kochających ludzi wzmacnia efekty rehabilitacji, wnioskują badacze.

O badaniach napisano w czasopiśmie Archives of Physical Medicine and Rehabilitation.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X