Strona głównaZdrowieSiedem godzin snu to optymalna ilość dla ludzi w średnim i starszym wieku?

Siedem godzin snu to optymalna ilość dla ludzi w średnim i starszym wieku?

Siedem godzin to optymalna ilość snu dla osób w średnim wieku i starszych, a nadmiar lub niedostatek snu wiąże się ze słabszą wydajnością poznawczą oraz gorszą kondycją psychiczną, mówi naukowcy z University of Cambridge i Fudan University.
Siedem godzin snu to optymalna ilość dla ludzi w średnim i starszym wieku? [fot. ErikaWittlieb from Pixabay]
Sen pełni ważną rolę w umożliwianiu funkcji poznawczych i zachowaniu dobrego zdrowia psychicznego. Pomaga również utrzymać zdrowie mózgu poprzez usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Z wiekiem często występują zmiany we wzorcach snu, w tym mogą pojawić się trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu oraz zmniejszona długość i jakość odpoczynku. Uważa się, że wspomniane zaburzenia snu mogą przyczyniać się do osłabienia funkcji poznawczych i zaburzeń psychicznych u starzejących się ludzi.

Eksperci odkryli, że zarówno niewystarczający, jak i nadmierny czas snu wiązał się z , takich jak szybkość przetwarzania, uwaga wzrokowa, i umiejętności rozwiązywania problemów. Siedem godzin snu na noc okazało się optymalną długością snu dla wydajności poznawczej, ale również dla zdrowia psychicznego - ludzie doświadczali więcej objawów lęku i depresji oraz gorszego ogólnego samopoczucia, jeśli sypiali dłużej lub krócej.

Jak sądzą uczeni, jedną z możliwych przyczyn związku między zaburzeniami snu i pogorszeniem funkcji poznawczych może być zakłócenie snu wolnofalowego, tj. „głębokiego". Zakłócenia tego typu odpoczynku mają ścisły związek z konsolidacją pamięci, a także gromadzeniem się amyloidu - białka, którego złogi w mózgu towarzyszą rozwojowi niektórych form . Co więcej, brak snu może utrudnić mózgowi pozbycie się toksyn.

Odkryto też związek między ilością snu i różnicami w strukturze obszarów mózgu biorących udział w przetwarzaniu poznawczym oraz pamięci. Krótszy lub dłuższy czas snu niż siedem godzin oznaczał nasilenie niekorzystnych zmian.

Spójny, siedmiogodzinny każdej nocy, bez istotnych zmian czasu jego trwania, był również istotny dla wydajności poznawczej oraz dobrego zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia. Już wcześniej pokazano, że przerywany odpoczynek oznaczał nasilone stany zapalne, co wskazuje na podatność osób starszych na choroby związane z wiekiem.

- Jakkolwiek nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że zbyt mało lub zbyt dużo snu wywołuje problemy poznawcze, dłuższe monitorowanie ludzi w różnym wieku wydaje się potwierdzać ten związek. Jednak powody, dla których seniorzy gorzej sypiają, wydają się być złożone, i może mieć na to wpływ kombinacja naszego składu genetycznego oraz struktura naszych mózgów - mówi prof. Jianfeng Feng z Uniwersytetu Fudan w Chinach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy