Strona głównaZdrowieRzodkiew Sakurajima ochroni przed chorobami serca

Rzodkiew Sakurajima ochroni przed chorobami serca

Dobre dla serca są nie tylko brokuły, cebula czy marchew, ale i odmiana rzodkiewki japońskiej. Według dietetyków związki znajdujące się w uzyskującej znaczne rozmiary Sakurajima daikon mogą pomóc w ochronie naczyń wieńcowych i potencjalnie zapobiegać chorobom serca oraz udarom.
Rzodkiew Sakurajima ochroni przed chorobami serca [fot. fot. Jason7825 - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons]
Uprawiana od wieków w Japonii Sakurajima daikon jest jednym z największych warzyw na Ziemi. W 2003 roku do Księgi Rekordów Guinnessa wpisano Sakurajimę ważącą niemal 31,3 kg jako najcięższą rzodkiewkę na świecie.

Rzodkiewki są dobrym źródłem przeciwutleniaczy i uważa się, że mogą obniżać i zagrożenie , a także niektóre czynniki ryzyka i . Do tej pory jednak nie porównywano bezpośrednio korzyści zdrowotnych jakie daje Sakurajima Daikon z innymi rzodkiewkami. Kilka lat temu w American Chemical Society sprawdzono, jaki wpływ ma wspomniana rzodkiew na produkcję tlenku azotu, kluczowego regulatora funkcji naczyń wieńcowych, oraz określono mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska.

Naukowcy wystawili ludzkie i świńskie komórki śródbłonka naczyniowego na działanie ekstraktów z Sakurajima daikon oraz mniejszych rzodkiewek. Jak odkryli, to duże warzywo indukuje większą produkcję tlenku azotu w tych komórkach naczyniowych niż mniejsza rzodkiew japońska. W Sakurajimie odkryto też trigonellinę, hormon roślinny, który jest aktywnym składnikiem i wydaje się inicjować zmiany w naczyniach wieńcowych skutkujące poprawą produkcji tlenku azotu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy