Strona głównaZdrowieRegularnie zmieniaj pościel, bo możesz zachorować

Regularnie zmieniaj pościel, bo możesz zachorować

Jeśli nie zmieniasz pościeli dostatecznie często, masz duże ryzyko zachorowania na rozmaite choroby. Zwróć też szczególną uwagę na to, czy hotelowa pościel jest zmieniona, bo możesz narazić się na problemy zdrowotne.
Regularnie zmieniaj pościel, bo możesz zachorować [© psdesign1 - Fotolia.com] Wymieniaj regularnie poszwy, bo dłuższe z nich korzystanie może również prowadzić do zakażeń grzybiczych i przyciąga miliony , które żywią się martwymi płatkami skóry.

Podczas snu ciągle się pocimy i ze skóry wydziela się sebum. Poza tym na pościeli może znaleźć ślina, mocz, płyny narządów płciowych a nawet fekalia. Jeśli prześcieradła i poszwy nie są regularnie prane, a dana osoba ma jakieś zadrapania lub rany, łatwo może się zarazić. Grzybica może być przenoszona z tkaniny. Co więcej, rzadkie pranie sprawia, że rozmiate wydzieliny przenikają do poduszek i materacy i znacznie trudniej jest je doczyścić.

Nieświeża pościel może przyciągnąć miliony roztoczy, które jedzą martwe płatki skóry. Odchody roztoczy mogą wywołać , , , nieżyt nosa, zapalenia spojówek, jak również alergiczne zapalenie .

Pościel powinnno się zmieniać raz w tygodniu. Poszwy należy prać w temperaturze co najmniej 60 stopni (to minimalna temperatura, w której giną roztocza). Warto też uprasować je, ponieważ temperatura żelazka jest tak wysoka, że zabije wszystkie roztocza pozostałe po praniu. Trzeba pamiętać, że te pajęczaki giną również w niskich temperaturach, zimą więc dobrze jest też wietrzyć pościel na balkonie.

Jak wynika ze statystyk, niewielu ludzi stosuje się do zaleceń częstotliwości zmiany pościeli. Większość badanych wymienia poszwy zaledwie raz miesiącu, duża grupa zaś robi to jeszcze rzadziej. W mniejszości są ci, którzy piorą pościel raz w tygodniu.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy