Strona głównaZdrowiePrzesilenie (przed)wiosenne: pomaga dieta i ruch

Przesilenie (przed)wiosenne: pomaga dieta i ruch

Kiedy pod koniec i tuż po zimie pacjenci w aptece zaczynają narzekać na zmęczenie, osłabienie, senność i brak energii – wiadomo, że właśnie nadeszło... Przesilenie wiosenne, medycznie również nazywane zespołem wiosennego zmęczenia dotyczy wielu z nas. Przychodzi znienacka i może trwać nawet do kilku tygodni, ale na szczęście nie jest groźne. W zasadzie jest to sygnał, który wysyła nasz organizm, że sobie z czymś nie radzi, czegoś prawdopodobnie mu brakuje.
Przesilenie (przed)wiosenne: pomaga dieta i ruch  [© ladysuzi - Fotolia.com] Samopoczucie do poprawki

Klasyczne objawy to senność, zmęczenie, brak chęci do jakiejkolwiek aktywności, jak również , łamliwość paznokci, szara pozbawiona kolorytu skóra oraz drażliwość, apatia czy pogorszenie nastroju. Jak widać objawy te dotyczą nie tylko wielu obszarów naszego ciała, cierpi również dusza.

Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie jest to efekt „spóźnienia” naszego biologicznego zegara, który niestety nie nadąża za zmianą pór roku oraz zwiększeniem natężenia promieniowania słonecznego. Zmian jest sporo, ponieważ w tym czasie przestawia się nasza gospodarka hormonalna, przyspiesza .

Za wystąpienie objawów zmęczenia wiosennego podejrzewa się również niedobory witamin oraz składników mineralnych, które wynikają z mało zróżnicowanej, zimowej diety, ubogiej w warzywa i owoce. Najczęściej dochodzi do niedoborów: potasu, magnezu, cynku, żelaza oraz witamin z grupy B, oraz witaminy D.

Ta ostatnia jest niezwykle dla nas ważna, gdyż organizm sam ją wytwarza pod wpływem promieniowania słonecznego, którego zimą niestety jest zbyt mało. Jeżeli zimą nie suplementujemy wystarczająco tej witaminy, już na wiosnę możemy dotkliwie odczuć skutki jej niedoboru. Profilaktyczna dzienna dawka dla dorosłej osoby to 500-1000 j.m. Niektórzy potrzebują dużo wyższych dawek, jednak przyjmowanie takich może zlecić tylko lekarz.

Jeżeli decydujemy się na suplementację witamin bądź składników mineralnych – pamiętajmy aby wybierać je selektywnie, czyli tylko takie, które są nam faktycznie potrzebne. Lepiej również ponieść większy koszt i wybrać produkty o wysokiej przyswajalności.

Dla osób intensywnie odczuwających spadek energii polecane są również standaryzowane ekstrakty z żeń-szenia, który od lat znany jest ze swoich doskonałych właściwości wzmacniających i energizujących.

Ruszaj po formę

Z pomocą może nam przyjść również sama natura i warto z tej pomocy skorzystać. Wiosną pojawiają się już nowalijki, które mogą nam dać spory zastrzyk energii. Kolorowe sałatki, kiełki, surówki, świeże soki – wszystko to pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, wygląd i zdrowie.

Oprócz diety warto w tym czasie poprawić swoją kondycję fizyczną. Najwięcej pożytku dla zdrowia przyniesie nam ruch na świeżym powietrzu. Możliwości jest bardzo dużo: jogging, , rower, rolki czy po prostu spacery. Dotleniony organizm odwdzięczy się nam zwiększoną wydajnością, odpornością na infekcje oraz stres. Umiarkowany wysiłek fizyczny pozytywnie wpłynie również na nasz nastrój – nie od dziś przecież wiadomo, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Skóra pełna blasku

Zdrowe ciało to również zdrowa i zadbana skóra, o którą warto się zatroszczyć. Niestety, po zimie jest ona bardzo często zmęczona, przesuszona, odwodniona i pozbawiona blasku. Aby odzyskała swój zdrowy i świeży wygląd warto sięgnąć po mocno odżywcze oraz nawadniające preparaty zawierające witaminy (szczególnie witaminę C) oraz kwas hialuronowy. Naszej skórze pomogą z pewnością różnego rodzaju pilingi, maseczki, a pod krem dobrze jest nałożyć silniejszy preparat w postaci serum. Istnieje na rynku wiele atrakcyjnych produktów jednak najlepiej wybierać takie, które są przebadane i bezpieczne. Zregenerowana skóra z pewnością podziękuje nam zdrowym, ładnym wyglądem oraz będzie doskonale przygotowana do sezonu letniego.

Równie starannie jak o ciało, zadbajmy o naszą kondycję psychiczną. W okresie tak intensywnych zmian potrzebujemy sporo relaksu i wypoczynku oraz właściwą ilość snu.

Gdy przemęczenie nie mija…

Jednak nie bagatelizujmy przedłużających się objawów – można w ten sposób przeoczyć coś naprawdę poważnego. Dlatego warto w tym czasie wykonać kilka podstawowych badań m.in. , poziom żelaza, hormonów tarczycy, witaminy D, enzymów wątrobowych oraz jonogram. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę i pomoże ustalić przyczynę zmęczenia.

Na szczęście w większości przypadków, jeżeli zastosujemy się do wszystkich powyższych zaleceń i właściwie zatroszczymy się o siebie – objawy ustąpią, a my wzmocnieni i pełni wigoru będziemy mogli cieszyć się rozkwitającą wiosną.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy