Strona głównaZdrowieProzdrowotna wartość spokoju i przyjaźni - chronią przed demencją

Prozdrowotna wartość spokoju i przyjaźni - chronią przed demencją

„Tylko spokój nas może uratować". Przynajmniej przed demencją. A właściwie nie tylko to, bo także pielęgnowanie przyjaźni chroni nas przed otępieniem.
Prozdrowotna wartość spokoju i przyjaźni - chronią przed demencją [Fot. pressmaster - Fotolia.com]
Umiejętność spokojnego podchodzenia do codziennych kłopotów ma znaczenie dla naszych . Drugi czynnik chroniący przed to . Głębokie relacje między ludźmi nie tylko podnoszą jakość życia, ale i mają działanie ochronne dla zdrowia. Okazuje się, że kto ma grupę sprawdzonych przyjaciół, może liczyć na lepszy stan mentalny.

Szwedzcy uczeni odkryli, że umiejetność prowadzenia spokojnego życia, zwłaszcza jeśli obfituje ono w , zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na demencję.

Uczeni z Karolinska Institutet w Sztokholmie odkryli, że istnieje związek między osobowością, stylem życia i ryzykiem otępienia w starszym wieku. W sześcioletnich badaniach wzięło udział kilkaset osób w średnim wieku 78 lat, które początkowo były wolne od otępienia. Najpierw uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie dokładnych ankiet, na podstawie których można było ocenić poziom (w tym sposób reagowania na ) i ekstrawersji, czyli stopień towarzyskości i otwartości na innych ludzi.

Ustalono, że osoby spokojne i zrelaksowane miały średnio o połowę niższe ryzyko zachorowania na demencję w badanym okresie niż ci, którzy wykazywali niestabilność emocjonalną i byli negatywni oraz nerwowi. To nie wszystko - osoby o najniższej nerwowości i największej sieci społecznej odznaczały się najniższym prawdopodobieństwem zachorowania na otępienie.

O badaniach napisano w magazynie Neurology.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy