Strona głównaZdrowiePoziom cholesterolu i glukozy po trzydziestce wskazuje na późniejsze ryzyko Alzheimera

Poziom cholesterolu i glukozy po trzydziestce wskazuje na późniejsze ryzyko Alzheimera

Jeśli w wieku trzydziestu kilku lat ignorujesz poziom cholesterolu i glukozy, możesz mieć wyższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w późniejszym życiu.
Poziom cholesterolu i glukozy po trzydziestce wskazuje na późniejsze ryzyko Alzheimera  [fot. collage Senior.pl / Canva]
Jak zauważają uczeni z Boston University School of Medicine (BUSM), niższy poziom HDL ( o wysokiej gęstości) i wysoki poziom triglicerydów w wieku 35 lat są związane z częstszym występowaniem kilka dekad później. Odkryli też, że nadmierna ilość glukozy wieku 51 - 60 lat również oznacza wyższe zagrożenie demencją w starszych latach.

- Nasze odkrycia potwierdzają poprzednie badania, które łączyły poziom cholesterolu i glukozy we krwi z przyszłym ryzykiem choroby Alzheimera. Pokazaliśmy też, że te związki dotyczą wcześniejszych lat niż dotychczas sądzono - mówi dr Lindsay A. Farrer z BUSM.
Naukowcy zauważają, że chociaż nadmierna ilość LDL była wiązana z ryzykiem Alzheimera, relacja pomiędzy między HDL (tzw. dobrym cholesterolem) i była niejednoznaczna.

Odkryto, że niższy stan HDL w średnim (35-50 lat) i dojrzalszym wieku (51-60 lat) oraz nadmiar glukozy we krwi w dojrzalszych latach są czynnikiem prognostycznym Alzheimera.

Według medyków zarządzanie tymi czynnikami już we wcześniejszej dorosłości może obniżyć prawdopodobieństwo chorób układu krążenia i cukrzycy, jak również choroby Alzheimera.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy