25-09-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Zdarza się, że pacjent zasypia na fotelu dentystycznym, mimo lęku przed zbliżającym się zabiegiem. Pozornie nieistotne, ale - dla dentystów znających najnowsze badania nad snem - ta czerwona flaga wskazuje na stan zagrażający życiu.
Dentysta może odegrać rolę w walce z zagrażającymi życiu . Stomatolodzy mają wyjątkowe możliwości badania przesiewowego w kierunku takich schorzeń takich jak obturacyjny , zaburzenie, jest powiązane z poważnymi zagrożeniami, w tym i neurodegeneracją.
- Dentyści mogą być pierwszą linią w identyfikacji zaburzeń snu. Często widzą objawy na długo przed innymi lekarzami. Wskaźniki takie jak zgrzytanie zębami, bruzdy na języku, a nawet zasypianie pacjenta na fotelu mogą być wczesnymi oznakami, że dzieje się coś więcej - mówi prof. Davis Thomas z Rutgers School of Dental Medicine.
Eksperci przedstawili kilka kluczowych wskaźników, na które dentyści powinni zwracać uwagę podczas badań, w tym powiększone mięśnie szczęki, pofalowane brzegi języka, białe linie na policzkach, ograniczoną widoczność gardła, ślady zużycia zębów i drobne pęknięcia na zębach. Te fizyczne oznaki w połączeniu z historią pacjenta i prostymi narzędziami przesiewowymi mogą pomóc dentystom zidentyfikować osoby z grupy ryzyka z dokładnością do 80 procent.
Innym niepokojącym objawem jest , powszechnie znany jako zgrzytanie zębami. Wbrew powszechnym przekonaniom przekonaniom, badania sugerują, że zgrzytanie zębami często jest objawem ukrytych kłopotów ze snem, a nie samodzielnym problemem spowodowanym nieprawidłowym ustawieniem zębów.
- Leczyliśmy objawy bez zajmowania się przyczyną źródłową przez zbyt długi czas. Dzięki zrozumieniu neuronauki stojącej za zaburzeniami snu możemy zapewnić bardziej kompleksową opiekę i potencjalnie zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym - mówi prof. Thomas. Identyfikując pacjentów zagrożonych zaburzeniami snu, dentyści mogą ułatwić wczesną interwencję, potencjalnie zapobiegając powikłaniom, takim jak nadciśnienie, choroby serca i udar.
Na podstawie:
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »