Strona głównaZdrowiePolacy im starsi, tym częściej badają krew

Polacy im starsi, tym częściej badają krew

Morfologia, czyli badanie ogólne krwi, powinno być wykonywane profilaktycznie co 2-3 lata. Z badań zrealizowanych na zlecenie Centrów Medycznych Falck, wynika, że 22,7% Polaków do 24 roku życia, nigdy nie wykonywało morfologii. Odsetek ten spada wraz z wiekiem, w najstarszej grupie jedynie 2,4% nigdy nie miało wykonanego takiego badania.
Polacy im starsi, tym częściej badają krew [Fot. Anna Kovalchuk - Fotolia.com] Badanie wskazuje, że 70% Polaków wykonało w ciągu ostatnich dwóch lat. Tylko niewiele ponad 7% wszystkich badanych nigdy nie wykonywało morfologii.

Ponad połowa ankietowanych (51,4%) zadeklarowała, że wykonywała morfologię w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Niemal jedna piąta Polaków (19,3%) badała krew ponad rok, ale nie dalej niż dwa lata temu.

Kobiety częściej niż mężczyźni sprawdzają . W ciągu ostatniego roku morfologię wykonało 54% kobiet i 49% mężczyzn. Nigdy takiego badania nie przeprowadzono jedynie u 4% respondentek, natomiast wśród mężczyzn – u co dziesiątego ankietowanego.

– Morfologia to badanie, które pozwala ocenić ilość i jakość podstawowych składników krwi – m.in. czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Odgrywają one ważną rolę w transporcie tlenu, obronie organizmu przed patogenami i krzepnięciu krwi – informuje dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. – Badanie powinno się wykonywać co najmniej raz na 3 lata. Częściej w przypadku osób po 40 roku życia – dodaje.

Morfologia pomocna jest we . Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć m.in. o:
 • procesie zapalnym w organizmie
 • chorobach krwi
 • chorobach płuc (poliglobulia, czyli nadmiar czerwonych krwinek u osób z chorobami płuc i serca)
 • anemii (np. w skutek niedoboru żelaza)
 • leukocytozie (podczas infekcji)
 • białaczce

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Akademia Pełni Życia
 • Pola Nadziei
 • Kosciol.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X