Strona głównaZdrowiePij kawę, zyskasz zdrowsze jelita

Pij kawę, zyskasz zdrowsze jelita

Kawa już od dawna jest uważana za jeden ze zdrowszych napojów, teraz do długiej listy korzyści z jej picia należy dopisać dbałość o mikroflorę jelitową.
Pij kawę, zyskasz zdrowsze jelita [fot. Pexels z Pixabay]
Regularne picie kawy może poprawić zdrowie i wątroby, obniżyć ryzyko zachorowania na jakiś nowotwór, a także osłabić zagrożenie , ułatwić , zmniejszyć stany zapalne w organizmie, a także zredukować prawdopodobieństwo i choroby Parkinsona. Okazuje się, że może również poprawić zdrowie jelit.

Pracownicy Baylor College of Medicine w Houston sprawdzili, czy jeden z napopularniejszych na świecie napojów ma jakiś wpływ na stan mikrobiomu . U kilkudziesięciu badanych najpierw przeprowadzili dokładne badania pozwalające ocenić zdrowie jelit uczestników, a później poprosili ich wypełnienie kwestionariuszy obejmujących szczegółowe informacje na temat ilości wypijanych codziennie kaw.

Ustalono, że w jelitach osób o wyższym poziomie kofeiny w organizmie, było więcej niż przeciętnie Faecalibacterium i Roseburia, a istotnie mniej Erysipelatoclostridium ramosum, rodzaju bakterii, które mogą być potencjalnie szkodliwe. Taki stan rzeczy był niezależny od wieku uczestników i jakości ich diety.

Bakterie E. ramosum mogą być groźne, ponieważ ich większa ilość ma związek z zespołem metabolicznym, jak również sprzyja .

Kawa jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych napojów na całym świecie. Co ciekawe, jej ilość wypijana per capita nie jest największa w krajach jej produkcji, najwyższe dawki serwują sobie mieszkańcy: Finlandii, Norwegii, Islandii, Danii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu i Kanady.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy