Strona głównaZdrowiePięć naturalnych leków na katar

Pięć naturalnych leków na katar

W okresie jesienno-zimowym katar jest bardzo powszechny, i choć to relatywnie łagodna dolegliwość, każdy wie, jak bardzo uciążliwy bywa. Zanim sięgniesz po lekarstwa z apteki, wypróbuj naturalnych sposobów na zatkany nos.
Pięć naturalnych leków na katar [Fot. Kurhan - Fotolia.com] Trudności z oddychaniem, obolały nos, ograniczone powonienie, ból głowy, problemy ze snem - wszystko to często towarzyszy katarowi. Niby drobna dolegliwość, ale potrafi bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście, istnieją nie tylko bardzo pomocne farmaceutyki, ale i naturalne środki na . Wpróbuj je.

Inhalacja („parówka")

Taki „zabieg" pomaga usunąć nadmiar śluzu, który powoduje katar i kichanie. Trzeba przytrzymać twarz nad miską gorącej wody, z ręcznikiem na głowię, tak, by para nie ulatywała zbyt szybko. Należy ją wdychać przez około 10 minut, a następnie wydmuchać nos. Warto to powtarzać trzy lub cztery razy dziennie. Żeby zabieg był jeszcze bardziej skuteczny, można dodać do parujacej wody parę kropel olejku mentolowego, z eukaliptusa, , , drzewa herbacianego lub z . Wyciągi z części z wymienionych ziół znajdują się również w wielu dostępnych bez recepty lekach zmniejszających przekrwienie. Można też przygotować inhalację z musztardą - do wrzącej wody dodać kilka łyżek tej przyprawy i pooddychać parę minut takimi oparami.

Imbir

Przyprawa zawiera dużą dawkę przeciwutleniaczy i wykazuje właściwości przeciwwirusowe, antytoksyczne i przeciwgrzybiczne, które pomagają w szybkim łagodzeniu różnych objawów przeziębienia, w tym kataru. Wystarczy kilka razy dziennie pożuć posolone nieduże kawałki , by osłabić katar. Można też małe kostki przyprawy wrzucić do wody i zagotować, a następnie dodać trochę miodu - taki napój wypijany trzy-cztery razy dziennie daje dobre efekty.

Czosnek

Wykazuje silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne, więc działa również przeciw objawom katarowi. Poleca się żucie ząbka czosnku trzy lub cztery razy dziennie, aby uwolnić się od kataru. Warto też pamiętać, że suplementy z czy regularne dodawanie tego warzywa do potraw pomaga zmniejszyć częstość występowania nieżytu nosa.

Płukanie nosa

Przepłukiwanie nosa roztworem chlorku sodu zmiękcza gęsty śluzu i ułatwia jego usuwania z nosa. Do płukania nosa i zatok są specjalne, łatwo dostępne (często w aptece) naczynia w kształcie czajniczka czy fajki. Aerozol, który pomaga pozbyć się kataru można przygotować samodzielnie lub go zakupić.

Olej musztardowy

Musztarda jest kolejną pikantną przyprawą, która może pomóc w przezwyciężeniu wielu objawów przeziębienia, w tym kataru. Wykazuje właściwości przeciwhistaminowe i przeciwwirusowe, dzięki którym skutecznie i szybko łagodzi objawy nieżytu nosa. Wystarczy ogrzać niewielką ilość oleju musztardowego i wlać 1-2 krople ciepłego „leku" do każdego nozdrza za pomocą zakraplacza.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy