Strona głównaZdrowieOto, dlaczego słabniemy na starość - nerwy i mięśnie przestają „współpracować”

Oto, dlaczego słabniemy na starość - nerwy i mięśnie przestają „współpracować”

W starszym wieku mamy mniej siły i łatwiej o upadek. Wszystko dlatego, że zmniejsza się masa mięśniowa, a to z kolei z tego powodu, że duże obszary tkanki mięśni tracą właściwe połączenie z układem nerwowym. Być może, poprzez odpowiednie ćwiczenia, da się tego uniknąć.
Oto, dlaczego słabniemy na starość - nerwy i mięśnie przestają „współpracować” [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com] Uczeni z Manchester Metropolitan University ustalili, że około 75 roku życia mamy aż 30 do 50 procent mniej nerwów kontrolujących mięśnie nóg. W efekcie duże części stają się odłączone od , co skutkuje ich obumieraniem.

Naukowcy przeprowadzili badania z wykorzystaniem skanów MRI, aby uzyskać szczegółowy obraz tkanki mięśniowej u ponad 200 mężczyzn. Zastosowano także elektromiografię w celu zarejestrowania aktywności elektrycznej przechodzącej przez mięśnie, aby oszacować liczbę i wielkość nerwów dostępnych dla włókien mięśniowych.

Badacze odkryli, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość nerwów w obszarze tkanki mięśniowej. Ustalili jednak również, że nerwy w zdrowych mięśniach mogą rozwjać nowe gałęzie, aby podtrzymywać życie mięśni, które już zostały odłączone. Eksperci uważają więc, że to odkrycie ma ogromne znaczenie, bo może oznaczać, że regularne wspomogą proces rozgałęziania się nerwów i zapobiegną utracie mięśni.

Aktywność fizyczna zatem, z jednej strony wzmacnia nas, bo poprawia siłę sprawnych mięśni, z drugiej zaś strony może zapobiec utracie tkanki mięśniowej, więc dodatkowo dba o naszą krzepę.

jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia. Za upadki odpowiadają najczęściej: utrata równowagi, słabe mięśnie, zaburzenia widzenia, działanie leków i zagrożenia w nieprzygotowanym dla starszej osoby mieszkaniu.

O badaniach napisano w Journal of Physiology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy