Strona głównaZdrowieOrganizm seniora łatwiej się odwadnia i słabiej reguluje temperaturę

Organizm seniora łatwiej się odwadnia i słabiej reguluje temperaturę

Zdolność do regulowania temperatury ciała i zapobiegania odwodnieniu organizmu spada wraz z wiekiem.
Organizm seniora łatwiej się odwadnia i słabiej reguluje temperaturę [fot. Claudenil Moraes Claudenil Moraes from Pixabay]
Zdolność do regulowania temperatury ciała i zapobiegania organizmu spada wraz z wiekiem.

Ekspozycja na ciepło u osób starszych wywołuje inne reakcje niż u ludzi młodszych. Na przykład, z powodu zmniejszenia pragnienia i zdolności do utrzymania płynów ustrojowych wraz z wiekiem, możemy potrzebować częstszych przypomnień o piciu wody podczas aktywności w upale lub po prostu wtedy, kiedy jest cieplej.

Ćwiczenia, szczególnie te wykonywane w nagrzanym otoczeniu, narażają organizm na stres cieplny, który skutkuje wzrostem temperatury ciała. W takich sytuacjach pocenie się pomaga ochłodzić ciało i zapobiec wzrostowi temperatury organizmu, który mógłby zwiększać ryzyko chorób lub urazów.

Jednak długotrwałe może oznaczać utratę nadmiernej dużej ilości płynów z organizmu. Jeśli dana osoba nie pije jednocześnie wody, może to prowadzić do odwodnienia, które z kolei zmniejsza ilość krążącej krwi i zwiększa zawartość soli we krwi. Odwodnienie nie tylko wysusza usta i sprawia, że odczuwamy pragnienie, ale także wpływa na regulację temperatury ciała. Kiedy jesteśmy odwodnieni, mniej się pocimy, a także stajemy się mniej zdolni do ochłodzenia ciała.

Jak pokazały testy, odwodnienie nie osłabiło utraty ciepła ciała u starszych mężczyzn podczas ćwiczeń. I mogłoby to wydawać się korzystną odpowiedzią, oznacza to jednak, że organizmy seniorów nie dostosowywały tempa utraty potu, aby zapobiec dalszemu odwodnieniu. W efekcie doświadczyli oni większego obciążenia serca, co było wyraźne we wzroście częstości akcji serca w porównaniu z młodszymi mężczyznami.

Okazuje się, że wraz z wiekiem nasz organizm mniej skutecznie reaguje na odwodnienie i słabiej „wyczuwa" zwiększenie poziomu soli we krwi (tj. braku wody), co normalnie powoduje odczuwanie pragnienia.

Uważa się, że mniej wydajna regulacja temperatury ciała i nawodnienia przyczynia się do zwiększonego ryzyka urazów związanych z , a także .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Udar cieplny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Udar cieplny (porażenie cieplne, udar słoneczny) to nazwa stanu jaki występuje w wyniku przegrzania. Może do niego dojść w wyniku zbyt długiego wystawiania się na oddziaływanie wysokiej temperatury otoczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy