Strona głównaZdrowieOlej kokosowy zmniejszy ryzyko chorób serca?

Olej kokosowy zmniejszy ryzyko chorób serca?

W ostatnim czasie olej kokosowy stał się dietetycznym hitem. Jest coraz powszechniej promowany, a wskaźniki jego sprzedaży rosną. Okazuje się, że może mieć dobry wpływ na stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego, pomimo tego, że zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych.
Olej kokosowy zmniejszy ryzyko chorób serca? [Fot. pilipphoto - Fotolia.com] Chociaż jest bogatszy niż masło w uważane za niezdrowe tłuszcze nasycone, może być pomocny w ograniczaniu ryzyka .

Uczeni z University of Cambridge zaprosili do badań 94 osób w wieku 50-70 lat, którzy nie chorowali nigdy wcześniej na choroby serca lub . Przed testami zmierzono u uczestników poziom („złego" cholesterolu) oraz („dobrego" cholesterolu). Następnie podzielono ich podzielono na trzy grupy. Przez cztery tygodnie jedna z nich miała jeść 50 gramów oleju kokosowego, druga tyle samo oliwy z oliwek, a trzecia wreszcie również taką samą ilość masła.

Okazało się, że u osób z grupy „maślanej" poziom LDL wzrósł o 10 proc., co nie było zaskakujące dla autorów. Niespodziewanie jednak, w przypadku ludzi regularnie sięgających po lub masło, ilość HDL zwiększyła się o 5 proc. tymczasem u tych, którzy jedli olej kokosowy, poziom „dobrego" cholesterolu podniósł się o 15 proc.

Jak wskazują eksperci, nowe ustalenia co do prozdrowtonego efektu oleju kokosowego są sprzeczne z wnioskami poprzednich badań, które pozwoliły ustalić, że olej kokosowy zwiększa ilość LDL mniej intensywnie niż masło, ale znaczniej niż oleje wielonienasycone. Dlaczego produkt ten mógłby przyczynić się do zwiększenia HDL? Być może odpowiada za to zawarty w nim obficie kwas laurynowy, który może być przetwarzany inaczej przez organizm niż inne rodzaje tłuszczów nasyconych. Wspomniany kwas wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Autorzy zaznaczają, że potrzebne są dłuższe niż czterotygodniowe badania, by można było polecać olej kokosowy jako produkt, który mógłby chronić serce i układ krążenia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy