Strona głównaZdrowieOdchudzanie sprzyja złamaniom u dojrzałych kobiet

Odchudzanie sprzyja złamaniom u dojrzałych kobiet

Utrata masy ciała jest związana z utratą gęstości kości u kobiet w średnim i starszym wieku, wynika z nowego badania USA.
Odchudzanie sprzyja złamaniom u dojrzałych kobiet  [©  amawasri - Fotolia.com] Utrata wagi w średnim wieku może oznaczać nie tylko zmniejszenie poziomu tłuszczu, ale także gęstości kości, przynajmniej w wypadku kobiet, ostrzegają uczeni.

Niezależnie od rodzaju jedzenia lub ilości wapnia w diecie, kobiety w średnim wieku, które ograniczyły masę ciała, straciły także więcej w zakresie gęstości kości niż mężczyźni lub młodsze panie.

Zmiany gęstości kości następujące po umiarkowanym zmniejszeniu masy ciała mogą być specyficzne dla kobiet i związane z poziomem hormonów.

Utrata masy ciała wiąże się z korzystnym wpływem na sercowo-naczyniowe czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca. Jednak znaczna utrata masy ciała ma związek z utratą masy kostnej, a według niektórych badań, ze zwiększonym ryzykiem .

jest poważnym problemem zdrowia publicznego; ze statystyk wynika, że aż 40 procent kobiet i 20 procent mężczyzn w wieku powyżej 50 lat doświadczy w ciągu dalszego życia złamania na skutek tej choroby.

Badacze przeanalizowali dane z dużego badania dotyczącego odchudzania. Wzięło w nim udział 424 uczestników w wieku 30-70 lat, którzy mieli stosować jedną z czterech niskokalorycznych. Dwie z nich odznaczały się wysoką ilością białka, dwie inne natomiast - średnimi jego dawki.

Na początku badania, sześć miesięcy później oraz po dwóch latach zbadano gęstość kości kręgosłupa i biodra. W wyniku stosowania diet mężczyźni stracili średnio 8 procent oryginalnej masy ciała, a kobiety - 6,4 proc.

Odkryto, że przy podobnym efekcie odchudzania u kobiet po menopauzie odnotowano utratę gęstości kości w obrębie kręgosłupa i stawu biodrowego, zaś w przypadku mężczyzn gęstość kości w kręgosłupie zwiększyła się, a ta cechująca kości biodra była stabilna. Wśród pań w okresie klimakterium, utrata tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej (tj. szczególnie związanej z chorobami serca i ryzykiem cukrzycy) była silnie związana z utratą masy kostnej. Kobiety przed odznaczały się nieco zmniejszoną gęstością kości w bioder.

Zmniejszenie masy ciała może mieć korzystny wpływ na wiele problemów sercowo-naczyniowych i innych kłopotów zdrowotnych, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę stan kości, zwłaszcza u kobiet, u których może prowadzić do utraty masy kostnej oraz fakt, że kobiety cechują się znacznie zwiększonym ryzykiem złamań, wnioskują autorzy badań.

Wyniki badań opublikowano w The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:14:14, 15-05-2015 ~gość: 46.113.172.xxx

    Hmmm..złamać rękę czy umrzeć? Ciekawe... Wolałam schudnąć, trochę zacząć chodzić, brałam tabletki iqgreen żeby nie podjadać i się udało i odsunęłam wizję śmierci o trochę czasu przynajmniej. Po co to takie artykuły to ja nie wiem...
  • 22:41:30, 15-05-2015 Lila

    Pewnie po to by nie umrzeć po złamaniu kości udowej.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy