Strona głównaZdrowieNowa kawa i herbata z probiotykami

Nowa kawa i herbata z probiotykami

Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią zaczynać dzień od filiżanki kawy: singapurscy badacze stworzyli nowe probiotyczne napoje kawowe i herbaciane.
Nowa kawa i herbata z probiotykami [fot. chezbeate from Pixabay]
Nowe napoje opracowane w Singapurze zawierają probiotyki przyjazne dla jelit. Jak zapewniają ich twórcy, produkty te mają wspaniały smak i mogą być przechowywane w lodówce lub w temperaturze pokojowej przez ponad 14 tygodni bez uszczerbku dla żywotności ich probiotyków.

Tradycyjne produkty z to głównie te mleczne. Popularność weganizmu, a także powszechne problemy zdrowotne, takie jak nietolerancja laktozy, wysoki poziom cholesterolu i alergie na , sprawiły, że zaczęto szukać możliwości dostarczania organizmowi probiotyków z innych niż mleczne artykułów.

- i herbata to dwa najpopularniejsze napoje na świecie i obydwa są wytwarzane na bazie roślinnej. Wobec tego stanowią doskonały nośnik probiotyków. Większość dostępnych probiotycznych napojów kawowych i herbacianych jest niefermentowana. Nasz zespół stworzył nową gamę tych napojów wykorzystując proces fermentacji, ponieważ dzięki temu powstają zdrowe związki, które poprawiają przyjmowanie składników odżywczych, zachowując jednocześnie korzyści zdrowotne z picia kawy i herbaty - mówi prof. Assoc Prof Liu, współautor badań.

- probiotyczna smakuje jak herbata owocowa z odrobiną kwasowości i posmakiem podobnym do oryginalnej herbaty. Można do nich dodawać słodziki i mleko lub śmietanę, w zależności od upodobań - mówią badacze.

Wiele korzyści zdrowotnych wynikających z picia herbaty przypisuje się jej właściwościom przeciwutleniającym lub przeciwzapalnym, które wykazuje dzięki zawartości polifenoli. Zastosowanie procesu fermentacji pozwoliło zachować polifenole herbaciane, a po fermentacji powstał dodatkowy środek przeciwbakteryjny - fenylomleczan. Napój zawiera również żywe probiotyki, które wspomagają zdrowie jelit.

Probiotyczną kawę stworzono, dodając do parzonej kawy specjalnie dobrane składniki odżywcze, a następnie odpowiednie probiotyki. Mieszankę pozostawia się na jeden dzień do fermentacji i po niej umieszcza w lodówce. Następnie taka schłodzona kawa probiotyczna jest gotowa do picia. W razie potrzeby można też dodać do niej cukier i mleko. Zachowana jest zawartość kofeiny.

Wspomniane napoje zawierają co najmniej 1 miliard jednostek żywych probiotyków. To dzienna ilość zalecana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Naukowe ds. Probiotyków i Prebiotyków.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy