Strona głównaZdrowieNieregularne cykle menstruacyjne mają związek z przedwczesną śmiercią?

Nieregularne cykle menstruacyjne mają związek z przedwczesną śmiercią?

Nieregularne i długie cykle miesiączkowe w okresie rozrodczym wiążą się z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci, tj. przed 70 rokiem życia.
Nieregularne cykle menstruacyjne mają związek z przedwczesną śmiercią? [fot.  Julio César Velásquez Mejía from Pixabay]
Relacja pomiędzy nieregularną i zagrożeniem przedwczesną śmiercią dotyczyła chorób układu krążenia oraz sytuacji, gdy długie i nieregularne cykle miały miejsce przez całe życie dorosłe. Bardziej narażone na krótsze życie były też kobiety palące papierosy.

Nieregularne i długie cykle miesiączkowe wśród kobiet w wieku rozrodczym wiążą się z wyższym zagrożeniem poważnych chorób przewlekłych, w tym , choroby niedokrwiennej serca, i zaburzeń .

Pod uwagę wzięto dane niemal 80 tysięcy kobiet, które na początku badań trwających kilkadziesiąt lat były przed i nie miały historii chorób układu krążenia, raka lub cukrzycy.

Po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć tu znaczenie, takich jak wiek, waga, styl życia i historia chorób w rodzinie, naukowcy odkryli, że kobiety, które przez całe swoje życie miały nieregularne cykle miesiączkowe, były bardziej zagrożone przedwczesną śmiercią niż panie o regularnych cyklach.

Autorzy zaznaczają, że ich badanie jest obserwacyjne, więc nie dowodzi relacji przyczynowo-skutkowej, niemniej jest on prawdopodobny. Dlaczego zaburzone cykle menstruacyjne mogłyby wpływać na ryzyko przedwczesnej śmierci, nie jest jasne, ale uczeni sądzą, że ma to związek z zaburzonym środowiskiem hormonalnym.

Według autorów wyniki pokazują potrzebę uwzględniania charakterystyki cyklu miesiączkowego przez cały okres życia w ocenie ogólnego stanu zdrowia kobiet.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy