Strona głównaZdrowieNie zaniedbuj snu - jest niezbędny dla zdrowia także w starszym wieku

Nie zaniedbuj snu - jest niezbędny dla zdrowia także w starszym wieku

Powszechnie panuje przekonanie, że starsi ludzie nie potrzebują zbyt dużo snu. Cóż, jeśli mają okazję drzemać w ciągu dnia, w nocy sypiają nieco krócej. Poza tym, jeżeli nie prowadzą aktywnego życia, zużywają mniej energii, ale nie oznacza to, że potrzebują mniej snu tylko ze względu na wiek. Co więcej, odpowiednio długi odpoczynek jest seniorom niezbędny dla dobrego zdrowia, niedobory w tym zakresie mocno odbijają się na samopoczuciu.
Nie zaniedbuj snu - jest niezbędny dla zdrowia także w starszym wieku [© digitalskillet1 - Fotolia.com] Ludzie w starszym wieku, którzy niedosypiają, mają gorszą pamięć i łatwiej rozwijają się u nich różne problemy ze zdrowiem fizycznym oraz mają znacznie . Okazuje się zaś, że nie jest to takie łatwe, jako że starzenie się mózgu ma związek z trudnościami w wytwarzaniu określonych fal mózgowych, które sprzyjają głębokiemu snowi, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Poza tym starszy organizm może też mieć problem z odpowiednią regulacją neuroprzekaźników, które ułatwiają zasypianie i budzenie się.

Analizy wykazały, że, pierwsze obszary mózgu, które ulegają osłabieniu w wyniku upływu czasu, to te odpowiedzialne za głęboki sen. Dokładniej rzecz ujmując, zaobserwowano, że w miarę upływu lat następują zaburzenia fazy NREM (-Rapid Eye Movement) i fal mózgowych, które są z nim związane, obejmują powolne fale i impulsy wyładowań elektrycznych zwanych „wrzecionem snu ". Takie zmiany zaś mogą mieć związek z problemami z . Poza tym wraz z upływem czasu obserwuje się zaburzenia związane z regulacją poziomu galaniny i oreksyny, które mają istotny wpływ na rytm . To dlatego starsi ludzie często czują się zmęczeni w ciągu dnia i niespokojni w nocy.

Jak podkreślają badacze, wiele chorób typowych dla starszego wieku ma związek z . Okazuje się, że dobry sen jest niezbędny nie tylko dla „szybko żyjących" osób młodych, niedostateczny odpoczynek silnie „odbija się" też na stanie zdrowia seniorów, do tego stopnia, że może sen być uznany za jeden z głównych czynników szans na .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy