Strona głównaZdrowieNarcyzm - negatywna cecha, ale pozwala uchronić się przed depresją

Narcyzm - negatywna cecha, ale pozwala uchronić się przed depresją

Ludzie o silnie narcytystycznych cechach są bardziej odporni psychicznie niż posotali: czują się mniej zestresowani i rzadziej zachorowują depresję, pokazują badania przeprowadzone na Queen's University Belfast.
Narcyzm - negatywna cecha, ale pozwala uchronić się przed depresją [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
Zazwyczaj narcyzm jest uważany za negatywną cechę, wskazuje dr Kostas Papageorgiou ze School of Psychology przy Queen's University Belfast. Taki rys osobowości jednak może dać pewne korzyści.

Jak wyjaśnia, dr Papageorgiou, narcyzm często stanowi element szerszego „zestawu", objemującego także makiawelizm, psychopatię i sadyzm. Narcyzm ma dwa główne wymiary - wielkościowy i wrażliwy. Ten ostatni odznacza się większą defensywnością i postrzeganiem zachowania innych jako wrogiego, tymczasem narcyzm wielkościowy cechuje się zazwyczaj zawyżonym poczuciem własnej wartości i troską o status społeczny oraz chęcią posiadania władzy.

Autor badania dodaje, że osoby znajdujące się wysoko w spektrum cech, takich jak narcyzm, angażują się w ryzykowne zachowania, utrzymują nierealistyczne oceny samych siebie, są zbyt pewne siebie, a także okazują niewielką wobec innych i nie mają zbyt wysokiego poczucia wstydu ani winy.
Niemniej jednak, jeśli narcyzm jest tak toksyczyny, powstaje pytanie o jego powszechność, a nawet zwiększone występowanie we współczesnych społeczeństwach. W ramach trzech niezależnych badań z udziałem ponad 700 osób odkryto pewne pozytywne strony narcyzmu, takie jak odporność na objawy psychopatologiczne.

Ustalono, że narcyzm wielkościowy może zwiększyć wytrzymałość psychiczną, co z kolei ma przełożenie na zmniejszenie symptomów . Co więcej, odkryto, że osoby z nasiloną cechą tego narcyzmu deklarują przeciętnie niższy poziom odczuwanego .

- Wyniki wszystkich przeprowadzonych przez nas badań pokazują, że narcyzm koreluje z pozytywnymi elementami wytrzymałości psychicznej, takimi jak pewność siebie i orientacja na cel, a to z kolei chroni przed objawami depresji i odczuwaniem stresu - komentuje dr Papageorgiou. - Badania pomagają wyjaśnić różnice w poziomie objawów depresji w społeczeństwie; jeśli dana osoba jest bardziej odporna psychicznie, z większym prawdopodobieństwem będzie stawiać czoła wyzwaniom, zamiast postrzegać je jako przeszkodę. Jakkolwiek nie wszystkie aspekty narcyzmu są dobre, pewne jego wymiary dają pozytywne efekty - dodaje dr Papageorgiou.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy