Strona głównaZdrowieNadmiar alkoholu dodatkowo osłabia mięśnie na starość

Nadmiar alkoholu dodatkowo osłabia mięśnie na starość

W starszym wieku następuje utrata tkanki mięśniowej, co oznacza i osłabienie, i wieksze ryzyko upadków. Taką sytuację dodatkowo pogarsza nadmiar alkoholu. A dotyczy to zwłaszcza kobiet.
Nadmiar alkoholu dodatkowo osłabia mięśnie na starość [Fot. Scott Griessel - Fotolia.com] Warto ćwiczyć w każdym wieku, mówią lekarze, a seniorzy szczególnie powinni zadbać o regularny wysiłek fizyczny, bo dzięki niemu moga wzmocnić słabnące z upływem lat mięśnie. Nie tylko jednak czas sam w sobie powoduje zmniejszanie się tkanki mięśniowej, my sami pogarszamy sprawę, jeśli pijemy nadmierne ilości .

Jak wynika z badań Yonsei University College of Medicine e Seulu, kobiety po , które często sięgają po alkohol, mają czterokrotnie wyższe ryzyko sarkopenii (utraty masy mięśniowej i osłabienia funkcji mięśni) niż rówieśniczki abstynentki.

Nadmiarowe ilości alkoholu powodują problemy z pamięcią, uczenie się i podstawowymi , sprzyjając ryzyku demencji. To jednak nie wszystko - skutkują także szybszą utratą masy mięśniowej u kobiet w starszym wieku.

Utrata masy mięśniowej zaczyna się zazwyczaj od wieku średniego i postępuje z szybkością 6 proc. na dekadę. Zwykle zaledwie trzy czwarte masy mięśniowej wieku rozrodczego pozostaje po 80 roku życia. Proces ten wpływa na problemy z utrzymaniem równowagi, chodzenie i zdolność do wykonywania codziennych czynności.

W koreańskich badaniach wzięło udział niemal 2 400 kobiet w średnim wieku 62 lata. 8 proc. pań cierpiało na sarkpenię. Kiedy uczeni zebrali wywiad dotyczącyc zdrowia i codziennych nawyków uczestniczek, ustalili, że ryzyko sarkopenii było prawie cztery razy wyższe wśród kobiet pijących znaczne ilości alkoholu w porównaniu do pań z rzadka sięgających po coś mocniejszego.

Co więcej, uczestniczki nie stroniące od napojów wyskokowych odznaczały się wyższym poziomem uszkodzenia wątroby, , a także miały wyższe ciśnienie i poziom .

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Menopause.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy