Strona głównaZdrowieMenopauza to nie koniec świata

Menopauza to nie koniec świata

Jedna trzecia życia kobiety przypada w lub po okresie przekwitania. Czas ten wydłuża się wraz z wydłużaniem się życia. Choć menopauzę statystycznie przeżywa się około pięćdziesiątki, jej pierwsze objawy pojawiają się już po czterdziestce. Dzięki wzrastającej świadomości kobiet i osiągnięciom współczesnej medycyny, objawy towarzyszące menopauzie można skutecznie złagodzić, a niektóre z nich nawet wyeliminować.
Menopauza to nie koniec świata [© goodluz - Fotolia.com] Czym jest przekwitanie?

To ostatnie prawidłowe krwawienie miesiączkowe. Jest „naturalnym etapem, w którym następuje stopniowe wygaszanie funkcji hormonalnej jajników” - według raportu eksperta lek. med. Tomasza Biedy specjalisty ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz położnictwa.

Statystyczna kobieta przeżywa klimakterium w wieku 50 lat. Objawy zbliżającej się trwają około 4 lata. Jednak nie jest to regułą, u niektórych kobiet okres przekwitania rozpoczyna się bez wcześniejszych zwiastunów. Kwestią indywidualną jest również intensywność objawów. Na przebieg i czas menopauzy wpływ mają: czynniki genetyczne, stan zdrowia i styl życia.

Jakie są oznaki?

Początkowymi objawami są nieregularne miesiączki. U jednych kobiet cykle ulegają skróceniu, a u innych się wydłużają. Kolejnymi symptomami są: uderzenia gorąca, nocne pocenie, bóle i zawroty głowy, zwiększenie się poziomu , brak równowagi emocjonalnej, stany depresyjne oraz problemy z pamięcią. Dochodzą do tego zaburzenia układu moczowo-płciowego: suchość pochwy, , ból przy stosunkach płciowych.

Jak sobie poradzić?

W okresie menopauzy istotna jest wizyta u ginekologa i endokrynologa, dzięki której możliwy jest dobór odpowiednich leków hormonalnych lub ziołowych suplementów zmniejszających nieprzyjemne symptomy. Ważna jest także zrównoważona dieta wzbogacona o soję i siemię lniane. Dbałość o higienę intymną, to kolejny nieoceniony element zmniejszający objawy przekwitania (częstym problemem w tym czasie są stany zapalne pochwy). Zdaniem lek. med. Tomasza Biedy „w części przypadków konieczna jest interwencja specjalisty, który może zaordynować leczenie celowane czy też hormonoterapię miejscową. Jednak w większości przypadków wystarczające jest zastosowanie środków dostępnych bez recepty.”

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy