Strona głównaZdrowieMenopauza postarza? A może starość powoduje menopauzę? Jest odpowiedź

Menopauza postarza? A może starość powoduje menopauzę? Jest odpowiedź

Menopauza przyspiesza biologiczne starzenie, a sprzyja temu także często towarzysząca klimakterium bezsenność.
Menopauza postarza? A może starość powoduje menopauzę? Jest odpowiedź [© STUDIO GRAND OUEST - Fotolia.com] wiąże się z nieprzyjemnymi objawami, które zaburzają normalne funkcjonowanie. i nocne poty bywają bardzo uciążliwe. Co więcej, przekwitanie przyspiesza proces .

„Przez dziesięcioleci naukowcy nie byli zgodni w tym, czy menopauza powoduje starzenie się, czy też lub starzenie się powoduje menopauzę. To jak z jajkiem i kurą: co było pierwsze? Nasze badanie wykazuje, że menopauza sprawia, iż kobiety szybciej się starzeją", mówi prof. Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, współautor testów.

Wraz z zespołem profesor Horvath ustalił, że menopauza intensyfikuje starzenie się komórek średnio o 6 proc. Jak wyjaśnia, nie wydaje się to dużo, ale należy pamiętać, że dodaje się to w ciągu okresu życia kobiety. Przykładowo, kobieta, która doświadcza wczesnej menopauzy w wieku 42 lat, będzie starsza biologicznie o rok w wieku 50 lat niż kobieta w tym samym wieku, u której menopauza zaczęła się w wieku 50 lat.

To nie wszystko. Menopauzie często towarzyszy , która także przyspiesza procesy starzenia. Sen ma przecież regenerujące efekty, więc jego niedostatek również może wpływać na tempo tykania , wyjaśniają badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Ich badania dowiodły, że dojrzałe kobiety, które deklarowały niespokojny sen, wielokrotnie przebudzenia w nocy, trudności z zasypianiem i zbyt wczesne budzenie się rano, były biologicznie starsze niż kobiety w podobnym wieku metrykalnym, które dobrze sypiały.

O badaniach można przeczytać w Proceedings of the National Academy of Sciences oraz Biological Psychiatry.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy