Strona głównaZdrowieMenopauza: fakty i mity dotyczące HTM

Menopauza: fakty i mity dotyczące HTM

Każda kobieta przechodzi menopauzę na swój własny, niepowtarzalny sposób i powinna zapytać lekarza, jak poradzić sobie z menopauzą. Istnieje wiele sposobów zwalczania objawów menopauzy tak, aby kobieta mogła cieszyć się życiem. Jednym z nich jest terapia hormonalna (HTM). Przedstawiamy podstawowe fakty i mity dotyczące Hormonalnej Terapii Menopauzy.
Menopauza: fakty i mity dotyczące HTM [Fot. Natalie Board - Fotolia.com]

Nie każda kobieta musi stosować HTM: PRAWDA

Nie wszystkim kobietom zaleca się stosowanie HTM, ale u kobiet, którym taka forma jest polecana, korzyści są zarówno krótkoterminowe (objawy naczynioruchowe, dyspareunia), jak i długoterminowe (zdrowe kości, możliwość redukcji ryzyka choroby wieńcowej, możliwy ochronny wpływ na funkcje poznawcze). HTM może nie być odpowiednia dla kobiet z wywiadem rodzinnym obciążonym rakiem piersi lub będących po leczeniu: , jajnika lub macicy, , choroby wątroby lub nieleczonym .

Istnieją różne rodzaje i dawki HTM, aby można ją było dostosować do potrzeb każdej kobiety: PRAWDA

HTM jest dostępna pod wieloma postaciami – takimi jak tabletki, żele, kremy, plastry, implanty, wkładki wewnątrzmaciczne lub pierścienie dopochwowe – oraz w dawkach dostosowanych do potrzeb każdej kobiety, odpowiednich dla jej wieku, wywiadu rodzinnego i objawów.

HTM jest zawsze leczeniem krótkotrwałym: FAŁSZ

Nie trzeba ograniczać czasu trwania HTM, pod warunkiem, że jest zgodna z celami leczenia. Nie istnieją określone wytyczne dotyczące czasu trwania HTM, ponieważ ograniczone dane wskazują na brak korzyści ze stopniowego obniżania dawki bądź też nagłego odstawienia ogólnoustrojowej HTM. O czasie trwania HTM powinni zdecydować wspólnie: kobieta, która została dobrze poinformowana, i jej lekarz prowadzący. Decyzja powinna być podjęta w oparciu o określone cele leczenia i przeprowadzoną ocenę stosunku korzyści do ryzyka w każdym indywidualnym przypadku.

HTM ma wpływ wyłącznie na uderzenia gorąca: FAŁSZ

HTM jest najskuteczniejszym sposobem leczenia objawów naczynioruchowych, takich jak uderzenia gorąca, ale może także znosić wiele innych objawów i zmniejszyć zagrożenia towarzyszące menopauzie, takie jak: atrofia układu moczowo-płciowego, rak jelita grubego i rak żołądka, choroby układu sercowo-naczyniowego, zwyrodnienie chrząstek, obniżenie , utrata masy kostnej, zmiany skórne.

HTM nie wywiera wpływu na jakość życia w okresie menopauzy: FAŁSZ

Korzyści zdrowotne i poprawa ogólnej jakości życia zostały ewidentnie udowodnione, zwłaszcza w przypadku kobiet rozpoczynających leczenie przed 60 r.ż. oraz w ciągu 10 lat od wystąpienia menopauzy. W rzeczywistości badania dostarczają wiarygodnych danych, że HTM wpływa na poprawę jakości życia, nie tylko łagodzenie objawów naczynioruchowych. Wykazano istotną poprawę w zakresie wydłużenia życia z zachowaniem jego jakości w okresie 5–30 lat u kobiet, które rozpoczęły HTM w bliskim czasie od wystąpienia menopauzy.

W stosowaniu HTM jest więcej ryzyka niż korzyści: FAŁSZ

Tak jak w przypadku każdego leku, stosowanie HTM wiąże się z korzyściami i ryzykiem. Relacja korzyści do ryzyka różni się także w zależności od wieku i czasu jaki upłynął od pierwszych . To dlatego HTM nie należy zlecać bez wyraźnego wskazania objawowego lub fizykalnego, należy dobierać ją indywidualnie i z czasem modyfikować.

Jednakże, ważne jest odbycie co najmniej jednej konsultacji w roku, aby sprawdzić wpływ stosowanej terapii oraz to, czy nadal jest odpowiednia. Konsultacja powinna obejmować badanie fizykalne oraz odpowiednie badania laboratoryjne i obrazowe, zaktualizowanie danych z wywiadu rodzinnego i chorobowego oraz omówienie stylu życia i strategii pomocnych w zapobieganiu chorobom przewlekłym lub zmniejszeniu ich nasilenia. Rodzaj i droga podania każdego leku zawierającego i progestagen mają także wpływ na stosunek korzyści do ryzyka, a więc należy uwzględnić również ten aspekt.

HTM jest zawsze związana ze wzrostem ryzyka sercowo-naczyniowego/ ryzyka raka piersi: FAŁSZ

W osiemnastoletniej obserwacji kontrolnej pacjentek biorących udział w badaniu WHI wykazano, że stosowanie HTM nie miało związku ze wzrostem ryzyka zgonu niezależnie od przyczyny, włączając przyczyny sercowo-naczyniowe lub zgon z powodu nowotworu.

Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet w wieku >50 lat związane ze stosowaniem HTM jest problemem złożonym, który należy ocenić przed zaleceniem HTM. Ryzyko choroby sercowo-naczyniowej może wzrastać u kobiet w wieku >60 lat stosujących HTM.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć