Strona głównaZdrowieMedytacja chroni mózg

Medytacja chroni mózg

Medytowanie pomaga zachować funkcje mózgu.
Medytacja chroni mózg [© agsandrew - Fotolia.com] Ryzyko chorób neurodegeneracyjnych można osłabić dzięki . Do takich wniosków doszli uczeni z University of California w Los Angeles, którzy odkryli, że u osób praktykujących medytację substancja szara mózgu była bardziej chroniona przed zaburzeniami związanymi z wiekiem.

Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku, długość życia wzrasta na całym świecie. w neolicie przeciętna długość życia wynosiła zaledwie 20 lat, w średniowieczu wzrosła do 30 lat, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku wynosiła 52 lata, w latach osiemdziesiątych było to już 56 lat, a w 2013 roku 71 lat (w skali świata). Są też kraje, w których średnia wieku obojga płci wynosi powyżej 80 lat.

- Istotne jest, by wzrost nie oznaczał osłabienia w zakresie jakości życia - mówi dr Eileen Luders, główny autor badania. - W ramach wielu badań próbowano zidentyfikować czynniki, które zwiększają ryzyko chorób psychicznych i tych powodujących osłabienie neurodegeneracyjne, natomiast niewiele uwagi zwraca się na te czynniki, które mogą utrzymać mózg w zdrowi - dodaje dr Luders.

Wraz z wiekiem następuje fizjologiczne zmniejszenie objętości i masy mózgu, co może spowodować spowolnienie jego funkcji. W badaniach uczestniczyły setki osób w wieku 24 - 77 lat, z czego połowa regularnie medytowała od co najmniej czterech lat do maksymalnie 46 lat (średnio dwadzieścia lat).

- Spodziewaliśmy pewnych niewielkich efektów ograniczonych do kilku obszarów mózgu dzięki wcześniejszej praktyce medytacyjnej - mówi dr Florian Kurth, jeden z autorów badań. - Tymczasem zaobserwowaliśmy ogromne skutki dla całego mózgu - wskazuje Kurth.

Opisywane testy wspierają wyniki wcześniejszych badań, które dowiodły istotnego wpływu medytacji na substancję białą mózgu.

Skąd taki efekt ochronny? Istnieje kilka mechanizmów, dzięki którym medytacja może chronić mózg. - Przykładowo stres jest „toksyczny" dla neuronów w pewnych obszarach mózgu. Skutki redukcji mogą być szczególnie silne w regionach, które są szczególnie nań narażone: na przykład w hipokampie - wyjaśnia dr Kurth. Być może również dzieje się tak, że ludzie praktykujący medytację prowadzą ogólnie zdrowszy styl życia - nie , regularnie ćwiczą, dbają o komponowanie zbilansowanej diety - a to wszystko wpływa na ochronę mózgu.

Wyniki opublikowano w magazynie „Frontiers in Psychology".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy