Strona głównaZdrowieMechanizm starzenia się odkryty. Będzie można je powstrzymać?

Mechanizm starzenia się odkryty. Będzie można je powstrzymać?

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (Deutsches Krebsforschungszentrum, DKFZ) w Heidelbergu odkryli białko, które jest kluczowym elementem w procesie starzenia się. U wielu organizmów żywych, w tym u ludzi, ma ono główny wpływ na cały mechanizm, wyznaczając długość życia.
Mechanizm starzenia się odkryty. Będzie można je powstrzymać?  [Fot. Rido - Fotolia.com]
Oto, jak przebiega komórek organizmu. Powoduje je , czyli nagromadzenie reaktywnych form tlenu, które uszkadzają DNA, a także wywołują zmiany w cząsteczkach białka i lipidach w komórce. To sprawia, że komórka traci swoją funkcjonalność i umiera. Wraz z czasem proces ten obejmuje całe tkanki i organizm z wolna odczuwa efekty opisywanego mechanizmu.

Jakkolwiek samo oddziaływanie stresu oksydacyjnego jest już znane od jakiegoś czasu, to nie było jasne, jak dokładnie ono przebiega. Uczeni podkreślają równocześnie, że reaktywne formy tlenu dają nie tylko negatywne skutki - przykładowo, są one niezbędne, aby komórki T układu odpornościowego stały się aktywne (co jest potrzebne w obronie przed różnymi chorobami). Ustalono, że regulatorem równowagi pomiędzy właściową i szkodliwą ilością tych reaktywnych cząsteczek jest białko TXNIP (białko oddziałujące z tioredoksyną) .

Kiedy porównano limfocyty T we krwi 55-letnich i 20-letnich osób, odkryto, że komórki ludzi starszych produkują więcej TXNIP. Podobny mechanizm ujawniono w komórkach muszek owocowych Drosophila. Co więcej, ustalono, że owady w tym samym wieku, które które miały dużo TXNIP, żyły o wiele krócej niż muszki z niewielką ilością tego białka.

Jak ocenia Peter Krammer z DKFZ, naukowcy odkryli setki genów, które są w jakiś sposób związane ze , wystarczy jednak wyłączyć TXNIP, aby opóźnić ten proces. Podobnie , jeśli zachowane zostaną komórki do produkcji TXNIP. Oznacza to, że w przyszłości będzie można znacząco oddziaływać na cały mechanizm.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy