Strona głównaZdrowieLudzie starsi rzeczywiście potrzebują mniej snu

Ludzie starsi rzeczywiście potrzebują mniej snu

Starsi zdrowi ludzie mogą sypiać krócej i jest to naturalne, mówią eksperci. Kiedy przeprowadzono eksperyment polegający na tym, że uczestnicy przez kilka dni pozostawali w łóżku, w ciemności przez 16 godzin na dobę - młodsi ludzie spali średnio 9 godzin, starsi zaś 7,5.
Ludzie starsi rzeczywiście potrzebują mniej snu [fot. StockSnap from Pixabay]
Podejrzenie, że zapotrzebowanie na sen istotnie zmienia się w ciągu naszego życia, nie jest nowy. W rzeczywistości bezsenność to dość częsta dolegliwość osób starszych. Nie było jednak jasne, czy ma to związek ze zmianami czynników społecznych, rytmów okołodobowych, czy też modyfikacji wewnętrznego zapotrzebowania na sen lub zdolności spania.
Krótkim wyjaśnieniem wyników jest to, że osoby starsze potrzebują mniej snu. Możliwe jest również, że śpią krócej, nawet jeśli mają okazję do dłuższego snu, ze względu na związane z wiekiem zmiany w zdolności zasypiania i niewybudzania się - mówi Elizabeth Klerman z Brigham and Women's Hospital & Harvard Medical School. Dodaje, że takie wyniki dotyczą jedynie zdrowych osób, które nie przyjmują leków i nie mają przewlekłych schorzeń czy .
W badaniach porównano młodych ludzi (w wieku 18 - 32 lata) i osób starszych (w wieku 60 - 72 lata) w warunkach kontroli , umożliwiając spanie zarówno w nocy, jak i w dzień oraz kontrolując indywidualne wybory dotyczące możliwości snu.
Jakkolwiek ludzie mogą przekroczyć homeostatyczny punkt ustalony i nie spać, gdy są zmęczeni, nie ma dowodów na to, że potrafią spać, gdy nie są zmęczeni - wskazuje Elizabeth Klerman.
Okazało się, że starsi ludzie śpią krócej niż młodsi. Gdy uczestnicy pozostawali w łóżku przez 16 godzin na dobę, osoby starsze spały średnio 1,5 godziny mniej niż ludzie młodsi. Krótszy sen seniorów obejmował zarówno fazę snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), jak i snem NREM.

Co więcej, odkryto, że znaczna część młodszych uczestników spała w trakcie badania o wiele więcej godzin niż zwykle, co oznacza, że zazwyczaj niedosypiają.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy