Strona głównaZdrowieLot samolotem może wywoływac ból uszu - zobacz, jak sobie z tym radzić

Lot samolotem może wywoływac ból uszu - zobacz, jak sobie z tym radzić

Wiele osób podczas lotu samolotem doświadcza dyskomfortu czy wręcz bólu uszu. Najintensywniej jest odczuwany podczas startu i lądowania. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak to osłabić.
Lot samolotem może wywoływac ból uszu - zobacz, jak sobie z tym radzić [Ból ucha, © digitalskillet1 - Fotolia.com] Różni ludzie w różnym stopniu doznają zaburzeń słuchu podczas . U niektórych jest to ledwo dostrzegalne, u innych ból jest bardzo silny, a nawet następuje czasowa utrata słuchu. Co najmniej jedna trzecia pasażerów deklaruje dyskomfort słuchu w trakcie lotu.

Skąd takie zaburzenia?

Przyczyną są zmiany ciśnienia atmosferycznego. Zazwyczaj pomiędzy ciśnieniem powietrza w uchu wewnętrznym i ciśnieniem powietrza na zewnątrz ciała jest niewielka. Zwykle też wszelkie zmiany w poziomie ciśnienia atmosferycznego następują dość powoli, dzięki czemu ucho wewnętrzne ma czas na dostosowanie się do nich. Jednakże podczas lotu, przy szybkim zwiekszaniu lub zmniejszaniu wysokości, powietrze wewnątrz ucha w krótkim czasie ulega sprężeniu lub rozprężeniu. Różnica w ciśnieniu powietrza po obu stronach błony bębenkowej jest wyrównywana przez trąbki słuchowe łączące ucho środkowe i nos. Jeśli jednak proces ten jest utrudniony lub nie może przebiec dostatecznie szybko, odczuwa się ból bądź dyskomfort innego rodzaju.

Jak sobie z tym radzić?

Najprostszym sposobem wywołania przemieszczenia powietrza przez trąbki słuchowe, aby wyrównać ciśnienie, jest przełykanie śliny i ziewanie. Żeby było to skuteczne podczas lotu, musi być zintensyfikowane, a da się to osiągnąć np. poprzez żucie gumy lub ssanie jakiegoś cukierka.

Poza tym pomocna jest „próba Valsalvy", czyli wdmuchiwanie powietrza z płuc do nosa przy zamkniętych ustach i ściśniętych skrzydełkach nosa. Inny sposób to „próba Toynbee", tj. klikukrotne przełykanie śliny przy jednoczesnym zatkaniu nosa. Efektem takiego działania jest wyrównanie ciśnienia zewnętrznego i wewnętrznego.

Warto pamiętać, że trąbki słuchowe mogą być zablokowane w wyniku , zatkania dróg oddechowych lub . Może to być niebezpieczne, więc lepiej jest unikać latania w przypadku takiej dolegliwości.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy