Strona głównaZdrowieLekkostarwne potrawy. Co jeść, by odciążyć żołądek

Lekkostarwne potrawy. Co jeść, by odciążyć żołądek

Jeśli masz problemy żołądkowe, dręczy cię biegunka lub zaparcia, czy zmagasz się z innymi dolegliwościami układu pokarmowego, zaserwuj sobie lekkostrawną dietę, a szybko poczujesz się lepiej.
Lekkostarwne potrawy. Co jeść, by odciążyć żołądek [fot. collage Senior.pl / Canva]

Do lekkostarwnych produktów należą

Ryż

Nic dziwnego, że chorym podaje się kleiki ryżowe, takie danie nie jest obciążeniem dla układu pokarmowego i pozwala osłabić nieprzyjemne objawy związane z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Najlepiej jest sięgnąć po biały ryż, który ma niewielkie ilości błonnika i jego strawienie nie stanowi dla organizmu wielkiego wyzwania. Warto pamiętać, by serwować sobie taki posiłek na ciepło, bo po schłodzeniu ryżu zawarta w nim skrobia zamienia się w skrobię oporną, którą trudnią jest strawić.

Dojrzałe banany

Młode zawierają duże ilości skrobi, w dojrzałych jednak rozpada się ona na cukry proste, które są łatwe do stawienia. Ponadto banany pomagają też zarówno przy biegunce, jak i zaparciach.

Jogurt

Jest nie tylko lekkostrawny, ale zawiera duże ilości dobroczynnych bakterii, które wspierają trawienie. Najlepszy jest naturalny, bez dodatku cukru, który może negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy. Inne produkty nabiałowe również są pomocne przy problemach jelitowo-żołądkowych.

Jaja

Są łatwe do przygotowania i . Często podaje się je osobom, które przeszły wirusowe infekcje żołądkowe, zmagają się z nudnościami, wzdęciami, czy cierpią na zespół jelita wrażliwego. Białko jest łatwe do strawienia, żółtko bywa nieco mniej polecane ze względu na dużą ilość tłuszczu. Warto też pamiętać, że najlepiej jest gotować jaja, a nie je smażyć, dzięki temu można zmniejszyć ilość tłuszczu w całej potrawie.

Słodkie ziemniaki

Poleca się je ze względu na zawartość rozpuszczalnego , który znacznie łatwiej strawić niż jego nierozpuszczalną wersję. Ponadto błonnik ten poprawia stan mikrobiomu jelitowego, co ma dobroczynny wpływ na pracę układu pokarmowego. Co więcej, zawierają , pierwiastek, którego zwykle brakuje w wyniku zaburzeń trawienia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy