Strona głównaZdrowieKriokomora i masaż: rehabilitacja dla mężczyzn

Kriokomora i masaż: rehabilitacja dla mężczyzn

Zabiegi rehabilitacyjne, masaże czy kriokomora to metody, które pomagają w powrocie do sprawności po urazach i kontuzjach. Poprawiają również kondycję i odporność, a także stanowią formę relaksu po ciężkim tygodniu w pracy czy treningu. Co kryje się pod pojęciem „męskiej” rehabilitacji, skierowanej do zabieganych i żyjących w ciągłym napięciu mężczyzn?
Kriokomora i masaż: rehabilitacja dla mężczyzn [Fot. Microgen - Fotolia.com]

Zimna sesja dla wsparcia formy

Krioterapia jest zabiegiem ogólnoustrojowym, czyli działającym na całe ciało i polega na leczeniu zimnem. W tym celu wykorzystuje się ciekły azot – jego zadaniem jest schłodzenie komory zabiegowej do temperatury od -60 do -140 °C, w której następnie pacjent spędza 3 minuty, a po wyjściu przez 30 minut ćwiczy na rowerze stacjonarnym. Do głównych zalet płynących z korzystania z kriokomory należy działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i . Zwiększa się także efektywność wykonywanych później ćwiczeń, widoczny jest wzrost siły mięśniowej oraz wspomaganie procesów regeneracji i gojenia. U mężczyzn dochodzi też do wzrostu stężenia , kortyzonu i beta-endorfin.

Pamiętajmy jednak, że przebywanie w tak niskiej temperaturze nie jest wskazane dla każdego (m.in. w przypadku występowania chorób nowotworowych, klaustrofobii czy nadciśnienia). Dlatego przed skorzystaniem z zabiegu konieczna jest wizyta u specjalisty, który na podstawie pogłębionego wywiadu określi czy stosowanie krioterapii sprawdzi się w naszym, konkretnym przypadku.

Ciężki tydzień w pracy? Na masaż marsz!

Innym sposobem na odprężenie i regenerację mięśni są zabiegi rehabilitacyjne – w tym masaże, które bywają ukojeniem nie tylko dla profesjonalnych sportowców, ale także dla każdego zabieganego mężczyzny. Masaże szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku pracowników biurowych, których statyczna praca, w pozycji siedzącej (przez kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie) i brak ruchu mogą być powodem dolegliwości bólowych. Taki styl życia może prowadzić do powstawania zwyrodnień kręgosłupa czy przyczyniać się do ograniczenia ruchomości stawów, tym samym skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie i obniżając komfort życia.
We współczesnych czasach zauważalny jest negatywny wpływ stresu na nasze życie codzienne. Napięcie, które jest wynikiem pracy naszych mięśni pod presją czasu, nie wpływa dobrze na procesy zachodzące w naszym organizmie i może doprowadzić do nadwyrężenia mięśni więzadeł oraz zaburzenia funkcji stawów (stałe napięcie przeciąża tkanki, ponieważ znajdują się one wtedy w ciągłej pracy). W związku z tak częstą i intensywną eksploatacją organizmu konieczne jest także zadbanie o odpowiednią regenerację. W tym celu stosuje się wiele różnych metod i zabiegów, takich jak czy zabiegi w kriokomorze, które mogą poprawić wydolności organizmu i stanu zdrowia oraz przyspieszają powrót do pełnej sprawności – komentuje Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog.
Rehabilitacja jest dedykowana nie tylko osobom po wypadkach czy z wadami postawy, a z jej zalet powinni korzystać wszyscy, którzy chcą poprawić komfort swojego życia, samopoczucie i stan zdrowia.

Centrum Medyczne Damiana

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X