Strona głównaZdrowieKofeina zwiększa siłę mięśni seniorów

Kofeina zwiększa siłę mięśni seniorów

Kofeina zwiększa moc mięśni osób w starszym wieku. Może więc pomóc seniorom w zachowaniu siły, zmniejszając częstość upadków i urazów.
Kofeina zwiększa siłę mięśni seniorów [fot. Vinzenz Lorenz M from Pixabay]
Wraz z wiekiem nasze mięśnie naturalnie zmieniają się i stają się słabsze. To z kolei nierzadko zwiększa ryzyko , którego konsekwencje w starszym wieku mogą być bardzo poważne.

Eksperci z Coventry University sprawdzili, czy związane z wiekiem zmiany w mięśniach wpłyną na działanie . W badaniach na myszach odkryli, że kofeina poprawiała siłę, chociaż była mniej skuteczna w oddziaływaniu na starsze mięśnie w porównaniu z jej efektami dla mięśni młodszych zwierząt.

- Pomimo słabszego skutku u osób starszych, kofeina ciągle może zapewniać korzyści poprawiające wydajność mięśniową - mówi Jason Tallis, autor badań. Jednocześnie, jak oceniono, kofeina w nikły sposób oddziaływała ma młode mięśnie, co sugeruje, że nie wpływa na rozwój mięśni, ale na ich siłę w dorosłym, w tym także w starszym wieku.

Spadek siły mięśni, który następuje wraz z wiekiem, przyczynia się do kontuzji i obniża jakość życia. Proces ten nie jest dobrze poznany, ale wiadomo, że zachowanie napięcia mięśniowego jest kluczowe.

- Biorąc pod uwagę, że utrzymanie aktywnego fizycznie stylu życia dla zachowania zdrowia i sprawności funkcjonalnej jest bardzo ważne, kofeina, która poprawia wydajność, może okazać się korzystna dla starzejącej się populacji - uważa Tallis.

Autorzy wyizolowali myszy w różnym wieku, a następnie przetestowali ich funkcjonowanie przed i po ekspozycji na działanie kofeiny. Przyjrzeli się dwóm różnym mięśniom szkieletowym, czyli tym, które możemy samodzielnie kontrolować. Pierwszym z nich była przepona, drugi to mięsień zwany prostownikiem długim palców, potrzebny do poruszania się. Obydwa mięśnie stały się silniejsze pod wpływem kofeiny.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy