Strona głównaZdrowieKilkanaście minut jogi dziennie zwalcza stres

Kilkanaście minut jogi dziennie zwalcza stres

Już dwanaście minut dziennie jogi pomaga znacznie osłabić stres, zapewniają badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.
Kilkanaście minut jogi dziennie zwalcza stres [© tatomm - Fotolia.com] Wystarczy kilkanaście minut praktykowania dziennie przez osiem tygodni, żeby pozbyć się stresu. Joga jest bardzo skutecznym sposobem na osłabienie napięcia i stresu - daje efekty nawet u osób narażonych na działanie silnych bodźców generujących zdenerwowanie. Dzięki takim ćwiczeniom ludzie odnotowują poprawę nastroju, satysfakcji z życia i zwiększenia energii. Skuteczność jogi odnotowano u osób, które na co dzień pracują z pacjentami z chorobą czy .

Jakkolwiek w badaniach sprawdzono skuteczność jogi Kirtan Kriya, uczeni sądzą, że inne formy medytacji również pomagają osiągnąć takie pozytywne rezultaty. W testach wzięli udział pracownicy opieki zdrowotnej i krewni, którzy sprawowali opiekę nad chorymi. U uczestników odnotowano wysoki poziom markerów biologicznych stanu zapalnego, co nie jest zaskakujące biorąc pod uwagę to, że dbanie o pacjentów z Alzheimerem czy Parkinsonem jest bardzo stresującym i wyczerpującym zajeciem. Okazało się, że po ośmiu tygodniach regularnych, choć krótkich sesji jogi, ilość wspomnianych markerów znacznie spadła i sami opiekunowie przyznawali, że czują się bardziej odprężeni i spokojni.

Joga i medytacja są częścią całościowego podejścia do samoleczenia, które ułatwia uzyskanie harmonii pomiędzy ciałem i umysłem. Badania dowodzą, że joga wspomaga proces samoleczenia, pomaga w kontroli ciśnienia tętniczego, spowalnia proces , łagodzi i niepokój, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększa koncentrację i skupienie, ułatwia utratę na wadze, zwiększa energię, poprawia postawę i pomaga przy problemach z .

Badania są dostępne w czasopiśmie Psychoneuroendocrinology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy