Strona głównaZdrowieKakao obniża podwyższone ciśnienie krwi

Kakao obniża podwyższone ciśnienie krwi

Kakao obniża ciśnienie krwi i zmniejsza sztywność tętnic - jedynie wówczas jednak, gdy ciśnienie jest podwyższone, mówią uczeni z Uniwersytetu Surrey.
Kakao obniża podwyższone ciśnienie krwi [fot. gate74 from Pixabay]
Wcześniej odkryto, że obniżają ciśnienie krwi i sztywność tętnic tak samo, jak niektóre leki na nadciśnienie. Jednakże ich skuteczność badano głównie w warunkach laboratoryjnych.

Teraz ustalono, że kakao nie stanowi zagrożenia dla zdrowia poprzez zbytnie obniżenie ciśnienia krwi, kiedy nie jest ono podwyższone. Można je więc wykorzystywać klinicznie.

- Zbyt wysokie ciśnienie krwi i sztywność tętnic zwiększają ryzyko chorób serca i udarów, stąd istotne jest, abyśmy zbadali innowacyjne sposoby leczenia tych zaburzeń - mówi prof. Christian Heiss.

- Zanim jednak rozważymy wprowadzenie kakao do praktyki klinicznej, musimy sprawdzić, czy wyniki uzyskane w warunkach laboratoryjnych bezpiecznie przekładają się na rzeczywiste funkcjonowanie ludzi w życiu codziennym - wskazuje prof. Heiss.

Przez parę dni kilkanaście zdrowych osób przyjmowało na przemian sześć kapsułek flawanolu kakaowego lub placebo, którym był brązowy cukier. Uczestnikom zapewniono ciśnieniomierz na ramię oraz klips na palec mierzący prędkość fali tętna (pulse wave velocity, PWV), który wskazuje poziom sztywności tętnic.
Pomiary ciśnienia krwi i PWV wykonywano przed przyjęciem kapsułek i co 30 minut po ich połknięciu przez pierwsze trzy godziny, a następnie co godzinę przez kolejnych dziewięć godzin. Jak odkryto, ciśnienie krwi i sztywność tętnic były obniżone jedynie u osób, u których były one zbyt wysokie.

- Pozytywny wpływ flawanoli kakaowych na nasz układ sercowo-naczyniowy, w szczególności na funkcję naczyń krwionośnych i ciśnienie krwi, jest niezaprzeczalny. Lekarze często obawiają się, że niektóre leki na mogą w jakieś dni nadmiernie obniżyć ciśnienie krwi. Nasze odkrycia wskazują zaś, że flawanole kakaowe obniżają ciśnienie tylko wtedy, gdy jest ono podwyższone. Badania pokazały też jak zmienne ciśnienie krwi i sztywność tętnic mogą być z dnia na dzień i jak istotne jest stosowanie urządzeń na bieżąco dokonujących pomiarów, by wdrożyć skuteczną, spersonalizowaną opiekę - wyjaśnia prof. Heiss.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy