Strona głównaZdrowieJak zadbać o nerki

Jak zadbać o nerki

Choroby nerek są dość powszechne - w Polsce dotyczą około 4,5 miliona osób, co stanowi niemal 12 procent społeczeństwa. Przewlekła postać tych chorób rozwija się przez kilka lat, często nie dając początkowo żadnych charakterystycznych objawów, aż może nastąpić trwałe uszkodzenia tych organów. Dlatego warto za wczasu zadbać o nerki. Zobacz, jak to zrobić.
Jak zadbać o nerki [Fot. abhijith3747 - Fotolia.com] Sprawdzaj poziom cukru we krwi

Około połowa osób z zaburzeniami choruje na cukrzycę. Dlatego tak ważne jest, by regularnie kontrolować poziom cukru we krwi i utrzymywać go na właściwym poziomie.

Kontroluj poziom ciśnienia krwi

Najczęstszą po cukrzycy przyczyną uszkodzenia nerek jest zbyt wysokie ciśnienie krwi. Normalny poziom ciśnienia wynosi 120/80. Nadciśnienie zaś jest szczególnie szkodliwe dla nerek, gdy towarzyszą mu inne czynniki, takie jak , wysoki poziom i obecność chorób sercowo-naczyniowych.

Odżywiaj się zdrowo

Stosuj dietę złożoną głównie z produktów roślinnych, taką jak jadłospis w stylu śródziemnomorskim, ponieważ ogranicza kwasowość moczu, co powoduje mniejsze obciążenia nerek. Trzeba więc jeść owoce i warzywa, płatki zbożowe, produkty z mąki kukurydzinej, etc. Szczególnie polecane są też (jak fasola, bób, groch, soja), które przydają znacznych ilości białka. Należy zaś ograniczyć białko pochodzenia zwierzęcego. Z badań wynika, że szczególnie nadmiar wieprzowiny w diecie zwiększa ryzyko wystąpienia schyłkowej niewydolności nerek (przy czym inne źródła białka nie są niebezpieczne dla nerek, a nawet mogą zmniejszyć ryzyko problemów z nimi).

Poza tym poleca się jedzenie ryb dwa do trzech razy w tygodniu, ograniczenie częstości jedzenia serów i produktów nabiałowych, jak również zwiększenie ilości w kuchni kosztem innych rodzajów tłuszczu.

Ogranicz sól

Jest źródłem sodu, którego nadmiar obciąża nerki. Warto zwrócić uwagę na ilość soli w posiłkach, bo okazuje się, że jest ukryta w wielu różnych produktach, a jej duże dawki nie tylko są niekorzystne dla nerek, ale i sprzyjają nadciśnieniu, które wiąże się z różnymi zagrażającymi życiu chorobami.

Pij wodę

Odpowiednia ilość płynów pozwala na skuteczniejsze eliminowanie toksyn z organizmu. Średnio dwa litry płynów dziennie wystarczają na prawidłowe działanie wszystkich mechanizmów w ciele. Trzeba pamiętać, że określone jedzenie i napoje mają efekt moczopędny, więc należy na bieżąco.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:08:40, 31-08-2023 Adam64plus

    Urolog przepisał mi Ginjal urit gdy chorowałem na zakażenie układu moczowego. Zadziałał szybko i teraz gdy czuję, że coś złego się dzieje od razu po niego sięgam. Polecam!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy