Strona głównaZdrowieJak wzrost wpływa na układ krążenia - wysocy ludzie częściej mają żylaki

Jak wzrost wpływa na układ krążenia - wysocy ludzie częściej mają żylaki

Wzrost decyduje nie tylko o tym, jaką mamy sylwetkę, ale też jest związany z określonymi aspektami zdrowotnymi.
Jak wzrost wpływa na układ krążenia - wysocy ludzie częściej mają żylaki [Fot. Syda Productions - Fotolia.com]
Jakiś czas temu odnotowano u ludzi odznaczających się wysokim wzrostem, teraz ustalono, że także może się wiązać ze zwiększonym prawdopodobieństwem żylaków.

Uczeni ze Stanford University School of Medicine ustalili, że każde dodatkowe 10 cm wzrostu oznacza wyższe o około 25 proc. ryzyko wystąpienia .

Wiadomo, że wzrost ma zwiazek z genetyką, podobnie zresztą, jak występowanie żylaków, niemniej sama w sobie znaczna wysokość również sprzyja wystąpieniu tej dolegliwości.

Żylaki to poszerzone, poskręcane i wydłużone formy żył powierzchownych. Zazwyczaj mają kolor ciemnofioletowy lub niebieski i najczęściej pojawiają się na nogach.

Ogólnie rzecz ujmując, żylaki nie mają związku z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia układu krążenia, takimi jak czy zawał, jednakże mogą stać się się obolałe, swędzące i wywoływać obrzęk nóg z powodu zatrzymywania płynów. Żylaki dotykają około 25 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn.

Jeśli chodzi o formowanie się żylaków, dochodzi do niego, gdy proces przetransportowywania odtlenionej krwi do serca ulega zaburzeniom. W żyłach są zastawki, które zapobiegają cofaniu się kwi, wraz z czasem jednak (lub szybciej, w związku z genetyką) mogą nieprawidłowo działać, co prowadzi do gromadzenia się krwi i skutkuje obrzękiem oraz nadmiernym rozszerzaniem się tych naczyń.

W ramach badań przeanalizowano dane medyczne ponad 400 tysiecy osób w wieku 40 - 69 lat. Wśród głownych czynników wystąpienia żylaków, były te powszechnie znane, czyli wiek, płeć, otyłość, ciąża i rozwój zakrzepicy żył głębokich. Okazało się jednak również, że osoby najwyższe miały znacznie większe (aż o 74 proc.) ryzyko żylaków niż najniżsi uczestnicy. Taki zwiazek może wynikać - według autorów - zarówno z samych genetycznych zależności, jak i tego, że im dłuższe żyły, tym silniejszy nacisk i większe trudności z prawidłowym transportem krwi w górę, ku sercu.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Circulation.

Na podstawie: Individuals

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy