Strona głównaZdrowieJak się chronić przed negatywnym działaniem kurzu i roztoczy

Jak się chronić przed negatywnym działaniem kurzu i roztoczy

Aby uchronić się przed negatywnym oddziaływaniem kurzu i roztoczy, warto m. in. co roku wymieniać poduszkę, radzą uczeni z Kansas City Allergy & Asthma Associates.
Jak się chronić przed negatywnym działaniem kurzu i roztoczy [© Win Nondakowit - Fotolia.com] Zmiana poduszki każdego roku, pranie poszewek co dwa tygodnie i unikanie umieszczania w sypialni dywanów oraz zasłon - oto środki zapobiegawcze, które pomagają unikać rozwoju chorób, takich jak i . Okazuje się, że to właśnie w pościeli oraz innych tkaninach, szczególnie tych w sypialni, tkwi zagrożenie dla zdrowia układu oddechowego.

Uczeni wyjaśniają, że kurz, brud i martwy naskórek „lubią" gromadzić się na poduszkach, materacach i tapicerce i są głównymi odpowiedzialnymi za rozwój astmy i alergii oddechowych. A że problem jest poważny, czytamy w statystykach podawanych przez Kansas City Allergy & Asthma Associates. Okazuje się, że około 20 proc. ludzi cierpi z powodu jakiejś formy alergii, a około dwie trzecie z nich jest wrażliwych na kurz i roztocza. „chętnie" żyją w , ponieważ rozwijają się w temperaturze pomiędzy 22 a 27 stopni Celsjusza i wilgotności powyżej 50 proc.

Jak więc zabezpieczać się przed zagrożeniami związanymi z kontaktem z roztoczami i kurzem? Oto porady ekspertów:

- prać poduszki, koce, narzuty i zasłony w gorącej wodzie (niezbędnej do zabicia roztoczy) co 2 lub 3 tygodnie i pozostawiać do dokładnego wyschnięcia;

- zmieniać poduszki co roku;

- zrezygnować z dywanów i zasłon w sypialni;

- używać antyalergicznych materacy;

- nie kumulować poduszek, koców, narzut, etc. na łóżku;

- prać powłoki i powłoczki co tydzień w temperaturze 60 stopni.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy