Strona głównaZdrowieJak niewłaściwy materac niszczy ci zdrowie

Jak niewłaściwy materac niszczy ci zdrowie

Wszyscy wiemy, że dobry sen jest kluczowy dla naszego samopoczucia, a za takowy odpowiada wiele czynników, m. in. materac, na jakim sypiasz. Jeżeli jest zużyty, nie tylko nie pozwoli ci odpocząć, ale i przysporzy dodatkowych kłopotów ze zdrowiem.
Jak niewłaściwy materac niszczy ci zdrowie [Fot. Rawf8 - Fotolia.com]
Jeśli układasz się do snu na starej wersalce czy rozkładanym fotelu, może być ci trudno dobrze się wyspać. Mało tego, nieodpowiedni, podniszczony nierzadko oznacza dodatkowe dolegliwości. Sprawdź, jakie.

Nasilenie alergii

Roztocza kurzu mają związek z rozwojem i nasileniem . Nasze materace natomiast to miejsca, w których zwykle tych alergenów jest najwięcej, bo lubią one ciepłe wilgotne otoczenie, czyli właśnie materace i pościel. Szacuje się, że w przeciętnym łóżku żyje kilka tysięcy roztoczy, które nierzadko nasilają takie objawy alergiczne, jak zaczerwienienie i swędzenie oczu, kaszel, katar, swędzenie skóry, kichanie, ból w klatce piersiowej, przyspieszenie oddechu, etc. Aby zminimalizować takie symptomy, trzeba regularnie prać pościel w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, a na materac można założyć podkład antyalergiczny, który ułatwi ochronę przed .

Ból pleców

Jeżeli materac nie daje ciału odpowiedniego podparcia, nacisk na jego określone części jest nierówny lub zbyt silny, a to może skutkować . Każde nadmierne naciskanie czy przeciąganie kręgów z powodu nadmiernie miękkiego lub zapadajacego się materaca skutkuje dalszym wpływem na więzadła i ścięgna, które łączą kręgosłup z kościami i mięśniami. W efekcie rano możesz odczuwać ból, szczególnie dolnej części pleców oraz karku. Eksperci uważają, że większość ludzi ma takie doświadczenia, bo zbyt uginający się materac to rzecz powszechna (bardzo rzadko je wymieniamy).

Zmęczenie

Nieodpowiedni materac nie pozwala dobrze się wyspać. Przyczyną tego może być jego zbytnia twardośc lub miękkość, które uniemożliwiają ciału właściwe rozluźnienie i odpoczynek. Zmęczenie może być też efektem nadmiernego pocenia się - jakkolwiek za to zjawisko odpowiadać mogą określone leki, wysoka temperatura, czy objawy , materac również bywa tego przyczyną: jeśli jest wykonany z materiału przylegającego do ciała, np. gęstej piany, ciepło wydzielane z organizmu podczas snu nie zostaje rozporoszone, ale jest zatrzymane i skutkuje . Najlepiej jest oczywiście zmienić materac, ale pomóc może też stosowanie lekkiej pościeli i noszenie luźnych, przewiewnych piżam.

Chrapanie

Jeśli materac nie wspiera prawidłowo ciała, drogi oddechowe mogą być napięte lub określone tkanki mogą znaczaco zmieniać pozycję względem innych, co prowadzi do . Stary materac także może dać takie efekty. Gdy łatwo poddaje się ciężarowi ciała i przyjmuje jego kształt, sprawia, że drogi oddechowe łatwiej się blokują.

Infekcje grzybiczne

Jeśli w twoim łóżku znajduje się pleśń, czemu szczególnie sprzyja wilgotna sypialnia z niewystarczającą wentylacją oraz stary materac, możesz doświadczyć infekcji grzybicznych. Zarodniki grzybów w materacu dostają się do powietrza, którym oddychamy, podczas zmiany pozycji snu. Mogą wywoływać alergie oraz problemy z układem oddechowym, w tym infekcje płuc.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy