Strona głównaZdrowieJak niedobór snu wpędzi nas w chorobę Alzheimera

Jak niedobór snu wpędzi nas w chorobę Alzheimera

Trzeba się wysypiać, by uniknąć choroby Alzheimera. Niedobory snu mają związek z rozwojem demencji.
Jak niedobór snu wpędzi nas w chorobę Alzheimera [Fot. tab62 - Fotolia.com] Niedostatek snu wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, należy do nich m. in. demencja. Ludzie, którzy się nie wysypiają, mają więcej beta-amyloidu w mózgu, białka wpływającego na rozwój choroby Alzheimera.

Badacze z amerykańskiego National Institutes of Health zaprosili do testów 20 osób w wieku 22-72 lata, które przez dwa tygodnie sypiały w klinice i były poddawane pozytonowej tomografii emisyjnej w celu analizy poziomu białek w mózgu. Okazało się, że po nocy, podczas której umyślnie budzono uczestników co godzinę, odnotowano znacznie podwyższone poziomy beta-amyloidu.

Jakkolwiek odnotowane ilości wspomnianego białka były na tyle niewielkie, że nie mogły bezpośrednio wpłynąć na większe zagrożenie chorobą Alzheimera, ale biorąc pod uwagę fakt, że takie wyniki uzyskano w tak krótkim czasie, przedłużające się problemy z nocnym odpoczynkiem mogą poważnie zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju otępienia.

Już wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały, że niedobory snu przekładają się na szybsze pojawienie się , w tym . Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że podczas snu mają miejsce mechanizmy oczyszczające mózg, jeśli więc go brakuje, ulegają one zaburzeniu i wiele toksyn gromadzi się w ilościach mogących zagrozić zdrowiu. Nie da się jednak też wykluczyć sytuacji, w której to nadmiar amyloidu zaburza , a niedostatek odpoczynku nie jest jego przyczyną, ale skutkiem.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku na demencję chorowało około 50 milionów ludzi, jednak ze względu na społeczeństw, do 2030 roku będzie 8,2 milionów pacjentów, a do 2050 roku 150 milionów.

O badaniach można przeczytać w kwietniowym wydaniu magazynu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy