Strona głównaZdrowieJak nabrać ochoty do ćwiczeń? Ograniczając czas posiłków

Jak nabrać ochoty do ćwiczeń? Ograniczając czas posiłków

Ograniczenie dostępu do pokarmu podnosi poziom hormonu greliny i może to również zwiększać motywację do ćwiczeń - wskazują badania.
Jak nabrać ochoty do ćwiczeń? Ograniczając czas posiłków [fot. Alexas_Fotos z Pixabay]
Japończycy odkryli, że wzrost poziomu hormonu pobudzającego apetyt, greliny, po okresie postu skłonił myszy do rozpoczęcia ćwiczeń. Lepsza kontrola diety, na przykład ograniczenie spożycia posiłków do zaplanowanej na nie pory (rezygnacja z przekąsek) lub post przerywany, może pomóc osobom z nadwagą regularnie , schudnąć i uniknąć takich chorób, takich jak i .

Ograniczanie jedzenia i regularne ćwiczenia to dwie główne strategie zapobiegania i leczenia otyłości; nadmierna waga jednak zwykle wiąże się z siedzącym trybem życia i złymi nawykami żywieniowymi. W takim przypadku przestrzeganie regularnego trybu ćwiczeń może być trudne - wpływa na to niezdolność do ćwiczeń przez dłuższy czas lub brak motywacji. Grelina, tzw. „hormon głodu", stymuluje apetyt poprzez działanie na układ nagrody w mózgu, który zwiększają chęć do jedzenia. Okazało się jednak, że jest też niezbędna do ćwiczeń wytrzymałościowych, ponieważ oddziałuje na metabolizm, który pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego przy długotrwałych ćwiczeniach.

W nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kurume zbadali związek między poziomem ćwiczeń a ilością greliny u myszy. Części zwierząt zapewniono swobodny dostęp do pokarmu, część zaś karmiono tylko dwa razy dziennie o określonych porach. Jakkolwiek obie grupy jadły podobną ilość pożywienia, myszy z ograniczonym dostępem do jedzenia biegały znacznie dłużej. Genetycznie zmienione gryzonie bez greliny i jedzące w ograniczonym czasie biegały mniej niż myszy, którym zapewniono swobodny dostęp do pożywienia, co jednak diamteralnie się zmieniało, gdy tylko tym pierwszym myszom podano grelinę. Odkrycia te sugerują, że wspomniany hormon może odgrywać ważną rolę w motywowaniu zarówno do jedzenia, jak i ćwiczeń.

Nasze odkrycia sugerują, że głód, który wywołuje produkcję greliny, może mieć także wpływ na zwiększenie motywacji do ćwiczeń, gdy pory posiłków są ograniczone. Dlatego zachowanie zdrowego trybu funkcjonowania, w tym regularne jedzenie lub post przerywany, może zwiększać chęć na ćwiczenia u osób z , podsumowują uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy