Strona głównaZdrowieJak małżeństwo w starszym wieku chroni zdrowie

Jak małżeństwo w starszym wieku chroni zdrowie

Osoby, które w starszym wieku pozostają w związku, mają większe szanse na zachowanie dobrego zdrowia.
Jak małżeństwo w starszym wieku chroni zdrowie [Fot. zinkevych - Fotolia.com]
Starzenie się często ma związek z problemami zdrowotnymi, ich rozwój zależy jednak nie tylko od genów, ale i stylu życia, jednym z elementów tego ostatniego zaś jest bycie w związku lub życie w pojedynkę. Według uczonych z Univeristy College w Londynie, posiadanie partnera, gdy jest się w zaawansowanym wieku, pomaga dłużej cieszyć się lepszym zdrowiem.

Autorzy wzięli „pod lupę" zdrowie dwudziestu tysięcy ludzi w wieku powyżej 60 lat, których podzielili na pięć grup: zamężnych/żonatych, ponownie zamężnych/żonatych, , oraz tych, którzy nigdy nie brali .

Ustalono, że żonaci mężczyźni przemierzali około 10 centymetrów na sekundę więcej niż panowie, którzy nie mieli partnerki. Jeśli chodzi o kobiety, panie pozostające w związku potrafiły przejść o osiem centymetrów więcej niż ich rówieśniczki singielki. Co więcej, u pozostających w małżeństwie przedstawicieli obojga płci odnotowano silniejszy uścisk ręki niż u osób .

Panowie mający za sobą rozwód byli powolniejsi niż żonaci mężczyźni, a rozwiedzione panie miały mniej siły w rękach niż te zamężne. Według autorów, taki stan rzeczy może wynikać ze stresu i innych problemów związanych z nieudanym - osłabiają nas one, także w sensie fizycznym.

Jak uważają eksperci, wygląda na to, że nie posiadanie partnera oznacza wyższe ryzyko problemów z wykonywaniem codziennych czynności. Testy szybkości chodzenia oraz siły mięśni mają istotne znaczenie dla oceny stanu zdrowia ludzi w dojrzałym i podeszłym wieku, są bowiem adekwatnymi wskaźnikami prawdopodobieństwa rozwoju kłopotów zdrowotnych, które prowadzą do .

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Plos One.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy