Strona głównaZdrowieJak brak snu wpływa na organizm

Jak brak snu wpływa na organizm

Badania pokazują, że zbyt krótki sen oznacza wyższe ryzyko choroby wieńcowej, udaru, a także cukrzycy. Lista kłopotów zdrowotnych jest jednak dłuższa.
Jak brak snu wpływa na organizm [Fot. Paolese - Fotolia.com]
Osoby, które niedosypiają, cechują się o 48 proc. wyższym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej i o 15 proc. większym zagrożeniem śmiercią z powodu udaru. Jednocześnie wiadomo, że dostatecznie długi sen może pomaga zachować dobre zdrowie.

Niedostateczny odpoczynek w przez dłuższy czas może prowadzić do zwapnienia tętnic, , uwolnienia białka C-reaktywnego (markera poziomu stresu i stanów zapalnych) oraz zmniejsznia poziomu , hormonu, który reguluje poziom cukru we krwi.

W przypadku zbyt krótkiego snu dochodzi o zaburzeń hormonalnych, które skutkują zaburzeniami apetytu i mechanizmu odpowiadającego za uczucie sytości. To z kolei jest głównym czynnikiem nadwagi i .

To nie wszystko. Niedospanie zazwyczaj ma też skutki psychologiczne. Problemy ze snem mogą prowadzić do zmian emocjonalnych, depresji klinicznej lub zaburzeń lękowych. Z drugiej strony, wymienione kłopoty psychiczne wywołują .

Ogólnie rzecz ujmując, osoba, która śpi średnio mniej niż 6 godzin na noc, ma o 10 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci niż ten, kto sypia 7 do 9 godzin. Prawdopodobiństwo to spada do 4 proc. w przypadku ludzi sypiających po 6 do 7 godzin na dobę.

Według ekspertów z Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) współcześnie problemy ze snem stanowią poważne zagrożenie dla systemów zdrowia publicznego. Jeśli niedobory snu się przedłużają, oznaczają wysokie prawdopodobieństwo nadciśnienia, , , otyłości i nowotworów.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy