19-11-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Intensywny trening bardziej tłumi głód u zdrowych ludzi niż umiarkowane ćwiczenia, a kobiety mogą być szczególnie podatne na tę reakcję.
Sprawdzono wpływ intensywności ćwiczeń na poziom greliny i u mężczyzn i kobiet. to „hormon głodu" i ma związek z odczuwaniem głodu.
- Odkryliśmy, że hamują poziom greliny bardziej niż ćwiczenia o umiarkowanej intensywności - mówi dr Kara Anderson z University of Virginia. - Ponadto odkryliśmy, że uczestnicy czuli się „mniej głodni" po intensywnym treningu w porównaniu z wysiłkiem umiarkowanym.
Grelina krąży w acylowanej (AG) i deacylowanej (DAG) formie - obie oddziałują na apetyt.
Do testów zaproszono kilku mężczyzn i kilka kobiet. Uczestnicy nie jedli nic w ciągu nocy, a następnie wykonywali ćwiczenia o różnym poziomie intensywności, określanym na podstawie pomiaru mleczanu we krwi. Potem oceniali swój apetyt.
Kobiety miały wyższy poziom całkowitej greliny na początku badania w porównaniu z mężczyznami. Jedynie u pań odnotowano znacznie zmniejszoną AG po intensywnych ćwiczeniach.
- Odkryliśmy, że umiarkowana intensywność albo nie zmieniła poziomu greliny, albo doprowadziła do jej wzrostu - zauważają eksperci. Wyniki te sugerują, że ćwiczenia powyżej progu mleczanowego mogą być konieczne, aby wywołać supresję greliny. Wcześniejsze badania jednak wskazywały na zmniejszenie greliny także u mężczyzn, którzy intensywnie ćwiczyli. Według autorów, potrzeba też szerszych testów, aby określić, w jakim stopniu efekty ćwiczeń różnią się w zależności od płci.
Jak wykazano, grelina ma szeroki zakres biologicznych efektów i oddziałuje na: równowagę energetyczną, apetyt, homeostazę glukozy, funkcje odpornościowe, sen i pamięć.
- Ćwiczenia należy traktować jako „lek", a „dawkę" należy dostosować do indywidualnych celów danej osoby - mówi dr Anderson. - Nasze badania sugerują, że ćwiczenia o wysokiej intensywności mogą być ważne dla tłumienia apetytu, co może być szczególnie przydatne w ramach programu odchudzania - dodaje.
Na podstawie: