Strona głównaZdrowieGniew jest szkodliwy dla zdrowia serca

Gniew jest szkodliwy dla zdrowia serca

Złość i wrogość mają związek zarówno z wyższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca u osób zdrowych, jak i pogorszeniem problemów sercowo-naczyniowych u pacjentów z już istniejącą chorobą serca.
Gniew jest szkodliwy dla zdrowia serca [fot. Henryk Niestrój from Pixabay]
Zdaniem medyków, zarządzanie i wrogością może być istotną strategią wspomagającą ochronę przed chorobmi serca i osłabianiem już istniejących dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Gniew i złość powodowały zwiększenie prawdopodobieństwa choroby niedokrwiennej nawet o ponad dwadzieścia procent. - Szkodliwy związek między gniewem i wrogością a problemami serca u osób zdrowych był silniejszy u mężczyzn niż u kobiet. Jak się wydaje, kumulacja w życiu codziennym może mieć silniejszy wpływ na u mężczyzn - mówi dr Yoichi Chida z University College w Londynie.

Autorzy przeanalizowali kilkadziesiąt badań na temat związków pomiędzy gniewem i wrogością oraz . - Przegląd pokazuje, że czynniki psychologiczne mają znaczenie w rozwoju choroby wieńcowej - mówi dr Johan Denollet z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii. - Lekarze powinni poważnie traktować objawy złości i wrogości; warto więc rozważać skierowanie pacjenta z takimi symptomami na terapię behawioralną. Musimy uważnie monitorować te cechy osobowości, aby lepiej identyfikować pacjentów, którzy są bardziej podatni na incydenty wieńcowe w przyszłości - dodaje dr Denollet.

W badaniu wzięto też pod uwagę inne zmienne, m. in.: palenie papierosów, aktywność fizyczną, wskaźnik masy ciała, status socjoekonomiczny i stan leczenia choroby; odkryto, że główny wpływ na związek między gniewem i wrogością a chorobą wieńcową mogą mieć behawioralne czynniki ryzyka.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć