Strona głównaZdrowieGłębokie zmarszczki oznaczają niższą gęstość kości u kobiet w okresie menopauzy

Głębokie zmarszczki oznaczają niższą gęstość kości u kobiet w okresie menopauzy

Im bardziej zaznaczają się zmarszczki na skórze kobiety w ciągu pierwszych kilku lat menopauzy, tym mniejsza jest gęstość jej kości.
Głębokie zmarszczki oznaczają niższą gęstość kości u kobiet w okresie menopauzy [fot. Almadrava from Pixabay]
- U kobiet po menopauzie wygląd skóry może świadczyć o kondycji - mówi dr Lubna Pal z Yale School of Medicine w New Haven.

W badaniu wzięło udział ponad sto kobiet przed lub po pięćdziesiątce, które miały ostatni okres w ciągu trzech lat przed testami i które nie stosowały terapii hormonalnej. Z badań wykluczono panie, które zastosowały jakiekolwiek zabiegi kosmetyczne na skórę.

Pod uwagę wzięto ilość i głębokość na twarzy i szyi. Zmierzono jędrność skóry na czole i policzku za pomocą urządzenia zwanego twardościomierzem. Uczestniczki poddano również pomiarowi gęstości kości.
Okazało się, że im bardziej pomarszczona była twarz i szyja, tym niższą gęstość kości odnotowywano. Taka zależność była obserwowana we wszystkich miejscach szkieletu - w biodrach, kręgosłupie lędźwiowym i pietach, a co więcej, nie niezależała ona od wieku, składu ciała lub innych czynników mających wpływ na gęstość kości - mówi dr Pal. Ponadto jędrniejsza skóra twarzy i czoła wiązała się z większą gęstością kości.
Chociaż relacja między kośćmi a skórą może wydawać się niejasna, dr Pal wskazuje, że mają one wspólne elementy budulcowe, tj. grupę białek znanych jako kolageny. Wraz z wiekiem kolagen ulega procesom, które mogą odpowiadać za zmiany w skórze, w tym nasilenie zmarszczek i zwiotczenie skóry, a także przyczyniają się do osłabienia kości.

- Chcemy dowiedzieć się, czy intensywność zmarszczek skórnych może pozwolić na identyfikację kobiet, które są bardziej podatne na , zwłaszcza szyjki kości udowej lub biodra, bo to nierzadko jest to śmiertelnym urazem u osób starszych - mówi dr Pal. - Włączenie oceny zmarszczek do innych czynników ryzyka może pozwolić na określenie ryzyka złamań, szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do droższych technologii - dodaje dr Pal.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy