Strona głównaZdrowieFlora bakteryjna jelit odpowiada za zdrowe starzenie się?

Flora bakteryjna jelit odpowiada za zdrowe starzenie się?

Ilość i rodzaj bakterii w jelitach może odpowiadać za szanse na długie i zdrowe życie. Odkryto właśnie, że jelitowa flora bakteryjna u cieszących się zdrowiem stulatków jest podobna do takiej, jaka została uznana za charakterystyczną dla trzydziestolatków.
Flora bakteryjna jelit odpowiada za zdrowe starzenie się? [Fot. Sebastian Kaulitzki - Fotolia.com] Chińscy uczeni z Instytutu Nauk o Zdrowiu Tianyi w Zhenjiang i Wstern University w Kanadzie odkryli, że może istnieć silny zwiazek pomiędzy zdrowym i .

W badaniach wzięło udział ponad 1000 osób w wieku od 3 do 100 lat, u których nie zdiagnozowano żadnych problemów zdrowotnych i które nie miały rodzinnej historii poważnych chorób. Wyniki wykazały bezpośredni zwiazek pomiędzy zdrowiem i drobnoustrojami w .

Ustalono, że mikrobiom jelitowy zdrowych osób w podeszłym wieku był podobny do składu osób o wiele dekady młodszych. Różnił się nieznacznie pomiędzy uczestnikami w wieku około 30 lat i tymi, którzy liczyli sobie dziewięć czy dziesięć dekad.

Jak oceniają autorzy badań, to pokazuje, że różnorodność mikrobiomu jelitowego wraz z upływem lat jest biomarkerem zdrowego starzenia się, tak jak niski poziom jest biomarkerem zdrowego układu krążenia. Uczeni mają nadzieję, że dalsze badania jelit pozwolą na odkrycie nowych możliwości zapobiegania wielu chorobom, szczególnie dolegliwościom chrakaterystycznym dla starszego wieku.

W podsumowaniu badań czytamy, że mikroflora u ludzi w wieku 100 lat będących w dobrym zdrowiu jest względnie podobna do tej u osoby w wieku nieco powyżej 30 lat. Nie wiadomo, czy jest to przyczyna, czy skutek, ale wyniki sugerują, że utrzymanie mikroflory w takim stanie, jak u trzydziestolatków, może pomóc w zachowaniu zdrowia.

O badaniach napisano w magazynie mSphere.

Żródło:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X