Strona głównaZdrowieEkspozycja na formaldehyd może oznaczać zaburzenia poznawcze

Ekspozycja na formaldehyd może oznaczać zaburzenia poznawcze

Różnorodne miejsca pracy narażają ludzi na kontakt z formaldehydem, gazem o silnej woni używanym do produkcji drewna, produktów chemicznych, tworzyw sztucznych, etc. Długotrwała ekspozycja na formaldehyd zaś może być związana z zaburzeniem funkcji poznawczych.
Ekspozycja na formaldehyd może oznaczać zaburzenia poznawcze [fot. 6581245 from Pixabay]
- Wiemy, że ekspozycja na formaldehyd jest powiązana z niektórymi nowotworami, teraz wyniki sugerują, że narażenie na niewielkie jego ilości może mieć również związek ze niższym poziomem . Ludzie, których praca wymaga kontaktu z formaldehydem, powinni podejmować środki ostrożności, a firmy szukać sposobów zmniejszenia narażenia pracowników na ten związek chemiczny - mówi Noemie Letellier z Uniwersytetu w Montpellier we Francji.

Badanie objęło ponad 75 tysięcy osoby w średnim wieku 58 lat. Spośród nich 8 proc. było narażonych na formaldehyd w trakcie swojego życia zawodowego. Byli to głównie: technicy medyczni, pielęgniarze, , robotnicy przemysłu tekstylnego, chemicznego i metalowego, stolarze oraz sprzątacze.

Badanych podzielono na trzy grupy według lat ekspozycji na formaldehyd: niska trwała poniżej sześciu lat, średnia od siedmiu do 21 lat, zaś wysoka powyżej 22 lat. Pod uwagę wzięto też intensywność i częstotliwość ekspozycji na wspomnianą substancję.

Po uwzględnieniu wieku, płci, poziomu wykształcenia i innych czynników, odkryto, że osoby narażone w pracy na formaldehyd odznaczały się średnio o 17 proc. wyższym ryzykiem problemów z myśleniem i w porównaniu z pozostałymi.

Im dłuższa była ekspozycja, tym wyższe prawdopodobieństwo problemów kognitywnych. Osoby narażone na formaldehyd przez ponad 22 lata, miały o 21 proc. wyższe ryzyko ogólnego zaburzenia funkcji poznawczych w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie byli narażeni na działanie tego związku. Pracownicy o najwyższej skumulowanej ekspozycji (intensywności i częstotliwości) na formaldehyd mieli średnio o 19 proc. wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych w porównaniu z ludźmi, którzy nie mieli kontaktu z tą substancją.
Stosowanie formaldehydu zmniejszyło się w ciągu ostatnich kilku dekad; jednak nasze wyniki wskazują, że wciąż istnieją tysiące ludzi, których praca oznacza ekspozycję na tę substancję i mogą z tego powodu być później narażeni na zaburzenia funkcji poznawczych - ostrzega Letellier.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy