Strona głównaZdrowieDobrze działająca tkanka tłuszczowa to mniej chorób na starość

Dobrze działająca tkanka tłuszczowa to mniej chorób na starość

Tkanka tłuszczowa odgrywa ważną rolę w naszym zdrowiu. Jednak z wiekiem traci swoje funkcje, co może prowadzić do cukrzycy typu 2, otyłości, nowotworów i innych problemów. Jak się wydaje jednak, wysoka aktywność fizyczna przez całe życie przeciwdziała temu procesowi.
Dobrze działająca tkanka tłuszczowa to mniej chorób na starość [fot. Mabel Amber, who will one day from Pixabay]
Biolodzy z Uniwersytetu w Kopenhadze zbadali związek między starzeniem się, ćwiczeniami i funkcją tkanki tłuszczowej. Znaczenie dla naszego zdrowia ma nie tylko ilość tłuszczu w organizmie ale także to, jak on funkcjonuje.

- Stan zdrowia jest ściśle powiązany z tym, jak dobrze działa nasza tkanka tłuszczowa. Niegdyś uważaliśmy tłuszcz jedynie za magazyn energii. W rzeczywistości zaś jest „organem", który współdziała z innymi narządami i oddziałuje na funkcje metaboliczne. Tkanka tłuszczowa m. in. uwalnia substancje, które wpływają na metabolizm mięśni i mózgu, gdy czujemy głód. Stąd ważne jest, aby wywierała odpowiedni wpływ - wyjaśnia Anders Gudiksen z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Sprawdzono, jak z czasem zmienia się działanie mitochondriów, czyli małych „elektrowni" w komórkach tłuszczowych. Mitochondria przetwarzają kalorie z pożywienia, aby zapewnić komórkom energię. By zachować procesy życiowe w komórkach, potrzebna jest ich właściwa praca.

Jak się okazuje, zdolność mitochondriów do wytwarzania energii zmniejsza się wraz z wiekiem, niezależnie od tego, ile dana osoba ćwiczy. Jednakże duża ilość ćwiczeń przez całe życie daje silny efekt kompensacyjny. W grupie bardzo aktywnych starszych mężczyzn komórki tłuszczowe były w stanie produkować energię ponad dwukrotnie efektywniej niż u nieaktywnych seniorów.

Działanie mitochondriów skutkuje też odpadami w postaci , które uszkadzają komórki, a ich nadmiar z czasem sprzyja takim chorobom, jak nowotwór, , i . Ustalono, że ci, którzy najwięcej ćwiczyli, mieli najniższe poziomy wolnych rodników, więc byli mniej zagrożeni wspomnianymi dolegliwościami.

Jak podkreślają eksperci, nie trzeba się forsować, by uzyskać efekt ochronny, warto po prostu regularnie coś trenować.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć