Strona głównaZdrowieDobry sen osłabia zaburzenia lękowe

Dobry sen osłabia zaburzenia lękowe

Kłopoty ze snem mają związek z zaburzeniami lękowymi. Im lepszy odpoczynek z kolei, tym niższe ryzyko problemów emocjonalnych.
Dobry sen osłabia zaburzenia lękowe [fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com]
Kolejne badanie potwierdza powiązanie jakości i długości snu z poziomem . Uczeni University of California w Berkeley ustalili, że oznacza 30-procentowe zwiększenie nasilenia niepokoju. Jednocześnie odkryli, że głęboka faza snu daje efekty osłabiające .

Autorzy przeanalizowali sen kilkunastu osób. Podzielili go na dwa rodzaje - fazę REM (w której występują szybkie ruchy gałek ocznych i wysoka aktywność mózgu) oraz fazę poza REM, przy czym w tej ostatniej wyróżniono jeszcze dwa etapy - jeden z nich charakteryzował się lekkim , podczas którego organizm przechodzi od stanu czuwania do odpoczynku; drugi zaś snem głębokim, regenerującym.

Poziom niepokoju mierzono za pomocą specjalnych kwestionariuszy, które kilkunastu uczestników wypełniło po obejrzeniu wywołującego silne emocje filmu. Co istotne, część z nich przespała całą noc, część zaś nie miała okazji odpocząć. Ponadto zastosowali funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) i polisomnografię do skanowania mózgów uczestników podczas snu i na jawie.

Jak się okazało, po nieprzespanej nocy deaktywowany był obszar mózgu mający związek z osłabianiem lęku i stresu. Tymczasem inne regiony związane z przetwarzaniem emocji były nadaktywne. Obliczono, że bezsenna noc zwiększyła poziom lęku nawet o 30 proc. To nie wszystko, najsilniejsze zmniejszennie lęku dotyczyło ludzi, którzy najdłużej spali głębokim snem bez REM.

Według autorów dobry sen powinien być zaleceniem klinicznym w leczeniu lęku. Zbieżność zaburzeń lękowy i problemów ze odpoczynkiem w nocy nie jest przypadkowa, wnioskują uczeni.

Na temat badań można przeczytać w Nature Human Behaviour. Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy