Strona głównaZdrowieDobre nawodnienie zmniejsza ryzyko niewydolności serca

Dobre nawodnienie zmniejsza ryzyko niewydolności serca

Dbanie o dobre nawodnienie może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju niewydolności serca. Dostarczanie sobie odpowiedniej ilości płynów przez całe życie nie tylko wspomaga funkcjonowanie organizmu, ale może osłabić ryzyko poważnych problemów z sercem w późniejszych latach.
Dobre nawodnienie zmniejsza ryzyko niewydolności serca [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Niewydolność serca, przewlekła choroba, którą diagnozuje się, gdy serce nie pompuje dostatecznej ilości krwi na potrzeby organizmu. Najpowszechniejsza jest wśród osób w wieku powyżej 65 lat.

- Podobnie do zmniejszenia ilości soli, picie odpowiedniej ilości wody i utrzymywanie dobrego organizmu to sposoby na wsparcie naszego serca i pomoc w długoterminowym zmniejszeniu ryzyka chorób serca - mówi dr Natalia Dmitrieva z National Institutes of Health.

Kilkanaście tysięcy osób monitorowano przez ponad dwie dekady. Analizowano u nich poziom sodu w surowicy, który wzrasta wraz ze zmniejszeniem ilości płynów w organizmie. Taka ocena pomogła też zidentyfikować seniorów ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zarówno , jak i przerostu lewej komory, powiększenia i pogrubienia serca.

Przykładowo, osoby ze stężeniem sodu w surowicy zaczynającym się od 143 miliekwiwalentów na litr (mEq/l, gdy normalny zakres to 135-146 mEq/l) w wieku średnim miały o 39 proc. zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności serca w porównaniu z osobami o niższych poziomach tego pierwiastka. Na każdy wzrost stężenia sodu w surowicy o 1 mEq/l w normalnym zakresie 135-146 mEq/l prawdopodobieństwo niewydolności serca u wzrastało o 5 proc.

Ilość powyżej 143 mEq/l oznaczała zwiększone prawdopodobieństwo przerostu lewej komory o 102 proc. i niewydolności serca o 54 proc.

Jak obliczyli autorzy, poziom sodu w surowicy powyżej 142 mEq/l w średnim wieku ma związek ze zwiększonym zagrożeniem przerostu lewej komory i niewydolności serca w późniejszym życiu.

- Ilość sodu w diecie i płynów w surowicy łatwo można ocenić w badaniach klinicznych, a to pomoże lekarzom zidentyfikować pacjentów, którzy zyskać na utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia - mówi dr Manfred Boehm z Laboratory of Cardiovascular Regenerative Medicine.

Płyny są niezbędne dla wielu funkcji organizmu, w tym wspierają serce w skutecznym pompowaniu krwi, wspomagają czynności naczyń krwionośnych i regulują krążenie. Jednak wiele osób pije znacznie mniej, niż potrzebuje. Jakkolwiek wytyczne różnią się w zależności od potrzeb organizmu, kobietom zaleca się dzienne picie 6-8 filiżanek (1,5-2,1 litra) wody, a mężczyznom: 8-12 filiżanek (2-3 litry).

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:35:12, 04-05-2022 Mariola37

    Ja staram się pic jak najwięcej w ciągu dnia. Oprócz herbaty czy kawy pije jeszcze cisowianke albo soki. Myślę że na spokojnie w ciągu dnia wypijam jakoś 2l.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy